14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Cyfryzacja staje się standardem

Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE
Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE

Firmy oferujące sprzedaż elektroniczną przez Internet oraz te, które do tej pory zajmowały się sprzedażą tradycyjną szybko zaadaptowały się do nowych okoliczności – mówi Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE w rozmowie z Agnieszką Bulus-Trando w Biznes INFO.TV

W ostatnich miesiącach obserwujemy przyspieszenie cyfryzacji w wielu sektorach. Czy mówimy o transformacji, czy cyfrowej rewolucji? Jesteśmy w trakcie procesu, który przyspiesza. Niemal każdego dnia obserwujemy coraz więcej nowych technologii. To zjawisko nie dotyczy tylko magazynowego sektora. Jednak ten trend nie zaczął się z dnia na dzień. To proces, który w ostatnim czasie uległ przyspieszeniu z powodu sytuacji, w której się znajdujemy.

Nowe technologie mogą stać się również sposobem na optymalizację kosztów magazynowych obiektów. Jakie to daje korzyści deweloperom i najemcom?
Możemy mówić o dwóch obszarach, które wpływają na oszczędności. Są to ekologiczne rozwiązania, z których część jest inicjatywą firm, a część jest narzucona przez rozwiązania prawne. Wiąże się to z wymogami korporacyjnymi firm, zwłaszcza międzynarodowych, ale podyktowane jest także dbałością o środowisko. Kolejnym elementem jest bezpośrednia automatyzacja procesów, czyli zastępowanie pracowników automatami i robotami.

Przybywa magazynowych obiektów, które są certyfikowane. Czy to moda, czy już konieczność?
Nie można tego uznać za modę. Część wynika z regulacji korporacyjnych, wiele firm działających w tym sektorze to firmy międzynarodowe, gdzie takie obostrzenia czy zalecenia zostały wdrożone. Z drugiej strony z naszej ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród firm działających w tym sektorze wynika, że wiele z nich traktuje takie rozwiązania prestiżowo. Starają się wdrażać ekologiczne rozwiązania bo chcą być postrzegane, jako ekologiczne .

Ostatni okres to również przyspieszenie w segmencie e-commerce. Jak to zmienia rynek magazynowy?
Jak wiadomo tradycyjne centra handlowe były zamknięte i nie mogliśmy realizować swoich potrzeb w tradycyjny sposób. Jednak firmy oferujące sprzedaż elektroniczną przez Internet, ale również te, które do tej pory oferowały sprzedaż tradycyjną, szybko zaadaptowały się do nowych okoliczności i zaoferowały nowe usługi, które wypełniły pustkę spowodowaną zamknięciem handlowych obiektów. Było to widoczne w naszych statystykach dotyczących poziomu wynajmu powierzchni magazynowych.

Cyfrowe technologie to szanse, ale i wyzwania. Jakie wyzwania wiążą się z tym procesem dla firm, a jakie nowe możliwości?
Na pewno większa konkurencyjność, szybsze dotarcie do klienta, automatyzacja procesów, większa przejrzystość i wdrażanie rozwiązań ekologicznych. Zagrożenia to niepewna sytuacja ekonomiczna. Firmy mają dziś mniejszą skłonność do ryzyka, aczkolwiek sektor magazynowy, najmniej został dotknięty pandemią.

Najnowsze