2.2 C
Warszawa
wtorek, 6 grudnia 2022
Advertisement

Cyfryzacja staje się standardem

Koniecznie przeczytaj

Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE
Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE

Firmy oferujące sprzedaż elektroniczną przez Internet oraz te, które do tej pory zajmowały się sprzedażą tradycyjną szybko zaadaptowały się do nowych okoliczności – mówi Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE w rozmowie z Agnieszką Bulus-Trando w Biznes INFO.TV

W ostatnich miesiącach obserwujemy przyspieszenie cyfryzacji w wielu sektorach. Czy mówimy o transformacji, czy cyfrowej rewolucji? Jesteśmy w trakcie procesu, który przyspiesza. Niemal każdego dnia obserwujemy coraz więcej nowych technologii. To zjawisko nie dotyczy tylko magazynowego sektora. Jednak ten trend nie zaczął się z dnia na dzień. To proces, który w ostatnim czasie uległ przyspieszeniu z powodu sytuacji, w której się znajdujemy.

Nowe technologie mogą stać się również sposobem na optymalizację kosztów magazynowych obiektów. Jakie to daje korzyści deweloperom i najemcom?
Możemy mówić o dwóch obszarach, które wpływają na oszczędności. Są to ekologiczne rozwiązania, z których część jest inicjatywą firm, a część jest narzucona przez rozwiązania prawne. Wiąże się to z wymogami korporacyjnymi firm, zwłaszcza międzynarodowych, ale podyktowane jest także dbałością o środowisko. Kolejnym elementem jest bezpośrednia automatyzacja procesów, czyli zastępowanie pracowników automatami i robotami.

Przybywa magazynowych obiektów, które są certyfikowane. Czy to moda, czy już konieczność?
Nie można tego uznać za modę. Część wynika z regulacji korporacyjnych, wiele firm działających w tym sektorze to firmy międzynarodowe, gdzie takie obostrzenia czy zalecenia zostały wdrożone. Z drugiej strony z naszej ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród firm działających w tym sektorze wynika, że wiele z nich traktuje takie rozwiązania prestiżowo. Starają się wdrażać ekologiczne rozwiązania bo chcą być postrzegane, jako ekologiczne .

Ostatni okres to również przyspieszenie w segmencie e-commerce. Jak to zmienia rynek magazynowy?
Jak wiadomo tradycyjne centra handlowe były zamknięte i nie mogliśmy realizować swoich potrzeb w tradycyjny sposób. Jednak firmy oferujące sprzedaż elektroniczną przez Internet, ale również te, które do tej pory oferowały sprzedaż tradycyjną, szybko zaadaptowały się do nowych okoliczności i zaoferowały nowe usługi, które wypełniły pustkę spowodowaną zamknięciem handlowych obiektów. Było to widoczne w naszych statystykach dotyczących poziomu wynajmu powierzchni magazynowych.

Cyfrowe technologie to szanse, ale i wyzwania. Jakie wyzwania wiążą się z tym procesem dla firm, a jakie nowe możliwości?
Na pewno większa konkurencyjność, szybsze dotarcie do klienta, automatyzacja procesów, większa przejrzystość i wdrażanie rozwiązań ekologicznych. Zagrożenia to niepewna sytuacja ekonomiczna. Firmy mają dziś mniejszą skłonność do ryzyka, aczkolwiek sektor magazynowy, najmniej został dotknięty pandemią.

Autor

Najnowsze

Windykacja

Elektromobilność

Rynek faktoringu

Ubezpieczenia rolne

Hosting