19.6 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Jak zostać dziennikarzem? dla kogo socjologia?

Kto może myśleć o karierze dziennikarza? – To musi być człowiek ciekawy świata, który zechce pokazywać go swoim bliźnim, widzom, czytelnikom – tłumaczy Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka i dyrektor Biełsat TV, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademii Zarządzania i Rozwoju. Natomiast Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, opowiada o swoich studiach socjologicznych i radzi, aby na uczelniach wybierać tzw. klasyczne kierunki.

– To jest w tej chwili zawód bardzo trudny, dlatego że dziennikarstwo bardzo się zmienia – mówi dyrektor Biełsat TV. Zwraca też uwagę, że media w dużej mierze przeniosły się do Internetu i są zastępowane przez media społecznościowe. Jej zdaniem dla przyszłego dziennikarza lepszą alternatywą jest studiowanie innego kierunku niż dziennikarstwo. Uważa bowiem, że dziennikarstwo to rodzaj fachu, a warsztatu trzeba się po prostu nauczyć. – Można się go uczyć na studiach, ale można też w praktyce, w pracy. Natomiast wiedzy o świecie czy ogólnej kultury można się nauczyć na studiach, a to jest bardzo w zawodzie dziennikarza przydatne – wyjaśnia Romaszewska-Guzy, która ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim.
Osobom, które mają ciekawość świata, ale niesprecyzowane preferencje zawodowe, Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby, poleca studiowanie socjologii. – Studia socjologiczne „otwierają głowy” – podkreśla absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów MBA na University of Illinois, w filmie nagranym specjalnie dla AZiR. Zdaniem Macieja Radziwiłła kierunek ten daje wiele możliwości zawodowych. – Najlepsza definicja, czym jest socjologia, oczywiście z przymrużeniem oka, brzmi: jest to coś, czym się zajmują socjologowie. Czyli właściwie można robić po tym wszystko – żartuje założyciel Fundacji Trzy Trąby, który realizuje wiele projektów charytatywnych. W 2019 r. był współorganizatorem międzynarodowej wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie pt. „Radziwiłłowie. Historia i dziedzictwo książąt”, zawierającej 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji. Tę największą wystawę w historii Litwy odwiedziło prawie 55 tys. turystów z całego świata.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są wypowiedzi ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.

Najnowsze