15.7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca 2024

Wrocławska firma z pomysłem na podbój światowego rynku technologii w finansach

INCAT, bo o niej mowa, to firma technologiczna, która w portfolio posiada projekty z zakresu outsourcingu IT i tworzenia oprogramowania. Główną oś jej działalności stanowi jednak projektowanie rozwiązań dla podmiotów finansowych. INCAT to także jeden z nielicznych dostawców systemów transakcyjnych, dedykowanych branży fintech i challenger bankom, a jej flagowy produkt BOS – kompleksowy system zarządzania rachunkami i transakcjami finansowymi – to jeden z kilkunastu rozwiązań tej klasy na świecie.

Według danych ekspertów, w ciągu ostatnich dwóch lat, łączna wartość europejskiego rynku finansowo-technologicznego osiągnęła rekordową kwotę 44,8 mld dolarów, co stanowi 58 proc. wartości wszystkich transakcji w skali globalnej. Prognozy na kolejne lata wskazują, że do końca 2025 r. wielkość globalnego rynku fintech wzrośnie do 124,3 mld dolarów. Te sumy robią wrażenie, a biorąc pod uwagę liczbę nowych podmiotów finansowych, które pojawiają się na rynku, i coraz szerszy zakres innowacyjnych produktów, można przewidywać, że tempo rozwoju tej gałęzi światowej gospodarki będzie bardziej niż imponujące.

Ten trend dostrzega od kilku lat INCAT, konsekwentnie rozwijając swoją ofertę nowoczesnych roz-wiązań, które wspierają fintechy w tworzeniu produktów finansowych. Jako partner technologiczny branży finansowej, doskonale zdają sobie sprawę, że fintechy potrzebują narzędzi, dzięki którym odpowiedzą na oczekiwania potencjalnych klientów – a ci wymagają, by oferowane funkcjonalności były wygodne, intuicyjne i szybkie. Wygrywa więc ten, kto pierwszy dostarczy produkt, realizujący te założenia, oparty na elastycznej, wydajnej i bezpiecznej podstawie technicznej.

Jak mówi Piotr Hanusiak, CEO INCAT: Choć pozornie bardzo podobne, to fintechy działają inaczej niż banki niemal we wszystkich obszarach, co sprawia, że mają przed sobą inne wyzwania i najczęściej zupełnie inne warunki startu. Tworząc ofertę produktową, fintech musi zbudować bazę swoich klientów praktycznie od zera – sprawić, że użytkownik zaufa na tyle, by powierzyć swoje dane i finanse operatorowi, który nie podlega równie kompleksowej kontroli i regulacjom co tradycyjne banki. Produkty oferowane przez fintechy muszą trafiać dokładnie w potrzebę klienta, która coraz szybciej się zmienia i ewoluuje. Rynek fintech jest dynamiczny – jeśli nie nadążasz, wypadasz z gry.

Jednocześnie też, w przypadku fintechów, zwrot z inwestycji nie pojawia się od razu, a nakłady, które trzeba ponieść na początku, są bardziej niż spore. Choć inwestycja w fintech jest świetną szansą, to jednak obwarowana jest wieloma niewiadomymi i dużym ryzykiem. Uznaliśmy więc, że stworzymy system, który po części zaadresuje wszystkie te wyzwania, z którymi boryka się początkujący fintech, jednocześnie ograniczając początkowe koszty inwestycyjne, dzięki elastycznemu modelowi licencyjnemu. BOS – system transakcyjny nie musi być trudny do wdrożenia. I tak jest w istocie – BOS to system transakcyjny, o lekkiej, autoskalowalnej architekturze mikroserwisów, która, w przeciwieństwie do tradycyjnych, monolitycznych rozwiązań, pozwala na szybką implementację i produktową elastyczność. BOS stanowi technologiczną podstawę pozabankowej działalności finansowej – jego wdrożenie adresuje obsługę wszystkich wymaganych funkcjonalności, poczynając od kompleksowego zarządzania rachunkami i transakcjami, a kończąc na zaawansowanej obsłudze księgowej.

Rozwiązania takie jak otwarte API, pozwalające na integrację z zewnętrznymi systemami, czy możli-wość szybkiego tworzenia kolejnych produktów, dla różnych grup klientów, silnie wspierają budowanie przewagi rynkowej, bo odnoszą się bezpośrednio do wyzwań, z którymi mierzą się fintechy. Mowa tutaj przede wszystkim o dostosowaniu oferty produktowej do dynamicznie zmieniających się wymagań klientów, a także o konieczności ponoszenia sporych nakładów finansowych, wymaganych przy tworzeniu fintechu. BOS pozwala więc na wdrażanie nowych produktów, czy nawet całych modeli biznesowych, w bardzo elastycznym systemie rozliczeń, dopasowanym do możliwości klienta.
FaaS AI – platforma, na której stworzysz swój fintech
Weryfikacja własnego modelu biznesowego i testowanie MVP produktu, to dla fintechu szansa na zmniejszenie ryzyka, związanego z niewłaściwym dopasowaniem produktu do oczekiwań klientów. Dla początkujących fintechów kluczowa jest jak najszybsza weryfikacja pomysłu i jego zasadności biznesowej, bo pozwala to uniknąć dużej, chybionej inwestycji w produkt, już na początku działalności. Aby to umożliwić, opracowaliśmy INCAT FaaS AI – platformę transakcyjną w usługowym modelu FaaS (Fintech as a Service), która może pełnić rolę swoistej piaskownicy dla początkujących fintechów – mówi Piotr Hanusiak.
Technologicznie INCAT FaaS AI opiera się na silniku transakcyjnym BOS-a, pełni jednak inną funkcję i adresuje nieco inne wyzwania. To usługa kierowana do niezaawansowanych technologicznie pod-miotów, które nie posiadają własnej architektury IT, ani rozbudowanych zasobów i chcą przetestować swój pomysł na fintech w jak najkrótszym czasie i bez nakładów finansowych na zakup kosztownej licencji na główny system transakcyjny. Dla takich fintechów FaaS AI wydaje się idealnym rozwiązaniem – wdrożenie i parametryzacja tego rodzaju usługi u klienta to kwestia kilku lub kilkunastu tygodni, a subskrypcyjny model rozliczeń pozwala optymalizować koszty usługi i zużycia zasobów.

Rynek fintechowy rozwija się w imponującym tempie – pojawiają się podmioty, które nie tylko od-powiadają na wymagania nowoczesnych klientów, ale także kreują, a następnie adresują nowe potrzeby w zakresie płatności i finansów. Z chwili na chwilę, rynek fintech staje się coraz bardziej bezwzględny i należy wykorzystać każdą możliwość, by zbudować istotną przewagę biznesową – a rozwiązania takie jak BOS i INCAT FaaS AI zdecydowanie mogą pomóc w realizacji tego celu.

INCAT FaaS AI to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu Inteligentny Rozwój. 

Najnowsze