14.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Ludzie sukcesu o studiach i karierze na platformie edukacyjnej

Czego gra w szachy lub brydża może nauczyć przyszłych finansistów? Jak zaczęła się pasja dyrektora warszawskiego ZOO? Czy psychiatrzy dobrze zarabiają? Na jakich studiach opisuje się chmury? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z najnowszych filmów opublikowanych na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju.

O czym powinien pamiętać przyszły weterynarz? – W kontaktach ze zwierzętami lepiej posługiwać się rozumem niż sercem. Oczywiście bez pozytywnego zakręcenia w relacjach ze zwierzętami nic z tego nie wyjdzie. Ale szacunek jest ważniejszy niż to „kochanie sercem” – mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, absolwent weterynarii na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W filmie nagranym dla AZiR opowiada również, kiedy odkrył swoją pasję i jak został dyrektorem ZOO.
Dlaczego gra w szachy to coś dla przyszłych finansistów? – Zachęcam do gry w szachy lub brydża, bo te gry rozwijają myślenie strategiczne, krok po kroku. I to jest istotne w finansach, ale nie tylko – podkreśla Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu ds. finansowych w Żabka Polska, absolwentka finansów i rachunkowości oraz zarządzania w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.
A jak wygląda studiowanie geografii? – Kopie się np. odkrywki glebowe, mierzy się głębokość studni, żeby sprawdzić, jak głęboko znajdują się wody podziemne. Obserwuje się niebo i nazywa się chmury, opisuje się też rośliny – opowiada Jan Bolanowski, redaktor prowadzący „Fakt Biznes”, absolwent Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy absolwenci medycyny mogą liczyć na wysokie zarobki? – Zaczyna się od stażu – tam dostajemy pierwsze pieniądze, które są wyliczane zgodnie z aktualną średnią pensją w Polsce. Nie są one duże, więc na początku ciężko jest się z tego utrzymać. Potem sytuacja jest trochę lepsza, na rezydenturze zaczynamy już zarabiać więcej – mówi Konrad Jurczakowski, lekarz rezydent w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opowiada także, jak dostać się na rezydenturę oraz jakich psychiatrów brakuje w Polsce.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl, której partnerem strategicznym jest Żabka Polska, regularnie zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie.

Najnowsze