23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

GIF zapowiada zmiany na rynku aptecznym

Główny Inspektorat Farmaceutyczny planuje prawne uregulowanie kwestii reklamy aptek, a także kwestię franczyzy w branży – zapowiedziała Główna Inspektor Farmaceutyczna Ewa Krajewska, cytowana przez agencje ISBnews. Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw podkreśliło z kolei potrzebę zmian na rynku aptecznym, w ślad za postępowaniami prowadzonymi przez inspektoraty przeciwko przedsiębiorcom aptecznym, do których przystępuje Rzecznik MŚP. Farmaceuci muszą mierzyć się z różną wykładnią prawa i niepewnością na rynku.

– Zamierzamy uszczegółowić art. 94 a prawa farmaceutycznego, który dotyczy reklamy aptek. Ten przepis funkcjonuje bez zmian od 10 lat, a w tym czasie rynek bardzo się zmienił – powiedziała Krajewska podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Jak wyjaśniała, GIF zamierza przygotować listę tego, „co reklamą apteki jest, a co nie”. Dziś ten przepis budzi wiele kontrowersji. Dla przykładu farmaceuci boją się zamieszczać informację o tym, że w ich aptece można się zaszczepić przeciw COVID-19, przyjmując, że inspekcja farmaceutyczna weźmie to za – zakazaną – reklamę.

– Uregulowania wymaga także sprawa franczyzy – dodała Krajewska. Farmaceuci muszą bowiem mierzyć się z różną wykładnią prawa w tym względzie i niepewnością na rynku. Jak wynika z przeglądu interwencji Rzecznika MSP, to właśnie te zagadnienia są najczęściej podnoszone przez przedsiębiorców.

– Naszą intencją jest pomoc przedsiębiorcom. Urzędnik musi stać się partnerem, a nie wrogiem biznesu. […] Będziemy dążyć do rozwiązań mediacyjnych, tak by ewentualne spory rozwiązywać jak najszybciej – podkreślał zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Jacek Cieplak podczas panelu.

Szefowa GIF zapowiedziała, że inspekcja farmaceutyczna ma przejść także pionizację – tak, by uniknąć sytuacji, że w różnych częściach Polski wydaje się odmienne decyzje.

Taką potrzebę zauważa Biuro Rzecznika MSP.

– Dla przedsiębiorcy najważniejszy jest czas. Kwestia postępowania i wydania decyzji jest związana z czasem. Postępowania przed WSA trwają rok, czasem dwa lata, to jest bardzo długi czas z punktu widzenia prowadzenia biznesu. Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki to jest śmierć dla przedsiębiorcy. My mamy możliwość mediacji i moglibyśmy ją wykorzystywać w postępowaniach przed GIF czy WIF i to byłoby dobre rozwiązanie […] – to przyspieszyłoby postępowania – powiedział zastępca Rzecznika MSP. 

– Powinno być tak, że mentalność zarówno urzędnicza, jak i przedsiębiorcza działają na zasadzie takiej, że coś mamy do wyjaśnienia i razem sobie z tym poradzimy. Myślę, że jest szansa w Polsce, żeby to partnerstwo zaistniało. Jednym z przykładów jest komunikat, który razem opracowaliśmy w trzy urzędy, tj. GIF, UOKiK i Biuro Rzecznika MŚP – dodał Cieplak.

Prof. dr hab. Mariusz Jabłoński z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał, że nie ma konieczności zmiany prawa, chodzi o jego interpretację i jednoznaczność w orzekaniu tak, aby przedsiębiorca wiedział, jak ma poruszać się na rynku. Potrzebny jest więc dialog na linii urzędnik-przedsiębiorca. – Nie ma czegoś takiego jak złe prawo, to jest kwestią tego jak ludzie, jak instytucje zaczynają rozumieć i stosować te regulacje ustawowe. […] Współistnienie, współfunkcjonowanie jest podstawą, dlatego, że bez rozumienia, bez wymiany poglądów, bez pokazywania na czym polega problem nie jest możliwe osiągnięcie tej jednoznaczności – powiedział Jabłoński podczas panelu.

Krajewska – powołana na szefową GIF w lutym br. – podkreślała, że głównym beneficjentem zapowiadanych zmian ma być przede wszystkim pacjent. – Dostępność lekowa jest na pierwszym miejscu, a jak mówimy o pacjencie, to też bezpieczeństwo lekowe. Dla naszego urzędu jest również ważna komunikacja z przedsiębiorcami, myślę więc, że mamy tu jeszcze dużo pól do współpracy. Do tej pory nie zdarzyło mi się odmówić przedsiębiorcy spotkania, więc dążymy w dalszym ciągu do dialogu. […] Chcielibyśmy pokazać, w jaki sposób działamy i czego przedsiębiorcy mogą się spodziewać – powiedziała Krajewska podczas panelu.

Jak informowała wcześniej agencja ISBnews, na wniosek farmaceutów zrzeszonych w sieciach franczyzowych, organy prokuratury przystąpiły w ostatnich tygodniach do 21 postępowań w sprawie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek w województwie dolnośląskim, opolskim i śląskim. Według prezesa Związku Aptek Franczyzowych (ZAF) Mariusza Kisiela, można spodziewać się kolejnych takich spraw ze względu na to, że wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne (WIF) odmawiają wydania zezwolenia na prowadzenie apteki lub je wycofują z powodu podpisania przez farmaceutę umowy z siecią franczyzową. Z kolei do 14 postępowań, także z wniosku farmaceutów, przystąpił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz. Stoi on na stanowisku, że franczyza nie jest grupą kapitałową.

Źródło: ISBnews

Najnowsze