e-wydanie

5.4 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Stały procent na Ukrainę?

Korea a sprawa polska

RZECZPOSPOLITA BABSKA

RYNEK CONTACT CENTER

Transformacja energetyki wspiera innowacyjność

Czy krajowe inwestycje w energetykę o charakterze strategicznym mogą przyczynić się do dynamizacji rozwoju gospodarczego Polski? Czy wielkie zmiany systemowe, na czele z transformacją energetyczną, są możliwe bez fuzji gigantów z sektora paliwowego i energetycznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli uczestnicy spotkania pt. „Znaczenie nowych technologii i innowacji w rozwoju Polski", z cyklu „Nowe Sektory”, zorganizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” podczas VI edycji Kongresu 590.

Największa polska firma PKN Orlen realizuje fuzję z Grupą Lotos i PGNiG, aby powstał silny koncern dający gwarancję przeprowadzenia w Polsce transformacji sektora energetycznego. PKN Orlen zwiększa także nakłady na badania i rozwój, które w Polsce stanowią nadal zaledwie 60 proc. średniej europejskiej. Płockie Centrum Badawczo-Rozwojowe powstało właśnie w celu efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań.

Sieć współpracy PKN Orlen obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Przemysł z nauką i inni interesariusze

Sieć współpracy PKN Orlen, podobnie jak Sieć Badawcza Łukasiewicz, to przykłady praktycznej realizację założenia, że jedynie porozumienie i współpraca pozwalają sięgać po zasoby intelektualne polskiej nauki i biznesu, aby tworzyć rozwiązania prawdziwie innowacyjne.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podkreślił: – Rozwój Polski poprzez współpracę między administracją, nauką i biznesem na korzyść wszystkich Polaków jest kluczowym zadaniem dla Łukasiewicza. To klasyczny model poczwórnej helisy. Odnosimy sukces, gdyż nasza współpraca jest dobrze zaprojektowana na czterech poziomach.

Czy kosmos wpływa na rozwój Polski?

Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments SA, spółki z sektora technologiczno-kosmicznego, potwierdza, że jego firma współpracuje przy realizacji trzech projektów z Siecią Badawczą Łukasiewicz i jest ona bardzo dobra. – Każda ze stron definiuje cele i potrzeby, a zazwyczaj jest to największy problem we współpracy nauki i przemysłu, aby obie strony mówiły tym samym językiem. W dyskusjach między stronami pomaga nam leksykon, który określa poziomy gotowości technologicznej.

Rzeczywiste innowacje to integracja biznesu, przemysłu, nauki oraz otoczenia społecznego – podkreśliła prof. Dorota Chwieduk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Według niej temat magazynowania energii jest kluczowy dla energetyki odnawialnej, a strona naukowa wiedziała o tym od zawsze, jednak dopiero rzeczywiste zainteresowanie odbiorcy końcowego może impuls do realizacji poważnych inwestycji w tym zakresie.

Z kolei Grzegorz Brona zwrócił uwagę, że naszą szansą jest kultura innowacyjności, która już w Polsce została wypracowana.

– Tworzy się wiele startupów, ich młodzi twórcy przełamują kolejne bariery technologiczne, co widać w branży kosmicznej, a także w branży IT. Młodzi są czuli na zmiany, zatem program i metody nauczania muszą szybko dostosowywać się do nowych technologii i innowacji.

Temu wyzwaniu chce sprostać PKN Orlen, który również ma na celu promocję nauki. W ramach płockiego Centrum Naukowo-Badawczego utworzona jest ścieżka edukacyjna dla studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje przy projektach prowadzonych w CNB Orlen.

AAB

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze