12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Gala Kossaków

Miłośnicy twórczości tej chyba najsłynniejszej polskiej rodziny malarskiej będą mieli swoje święto. Zorganizowała je warszawska Desa, przygotowując aukcję „Ród Kossaków”.

17 listopada będziemy mogli więc wybierać między dziełami Juliusza, Wojciecha i chyba najmniej znanego Jerzego Kossaka.

Na warszawskiej aukcji zaprezentowanych zostanie 24 dzieł Kossaków. Najciekawszym (wycenionym na 500 tys. zł) jest praca Wojciecha Kossaka „Szkoła jazdy Stanisława Augusta Poniatowskiego” z 1883 r., pochodzący z kolekcji prywatnej.

Równie ciekawa jest „Postój pod wsią Brylowa” Wojciecha Kossaka (1894). To fragment nieistniejącej już dziś panoramy „Przejście armii Napoleona przez Berezynę”. Mający 1800 m2 obraz malowało kilkunastu artystów przez 14 miesięcy. Dzieło po raz pierwszy wystawiono w kwietniu 1896 r. w Berlinie. Później doszło do konfliktu jego dwóch głównych twórców: Kossaka i Juliana Fałata. Nie powiodła się także próba sprzedania tak niezwykłego obrazu do Ameryki. W takiej sytuacji w 1907 r. Kossak pociął całość na fragmenty, przemalowując jedynie niektóre partie obrazu. Szacunkowa cena fragmentu panoramy oferowana na warszawskiej aukcji to 150-250 tys. zł.

Nieco taniej, bo na 90 – 100 tys. zł wyceniono pracę będącą efektem przygotowań Wojciecha Kossaka do namalowania kolejnej panoramy, tym razem „Bitwy pod Piramidami”. Wedle przekazu rodzinnego dzieło nabyte w Stanach Zjednoczonych od płk. Wojciecha Kołaczkowskiego (1908–2001), pilota, pułkownika Wojska Polskiego, dowódcy 303 Dywizjonu.

W istocie podobna jest cena wyjściowa obrazu Juliusza Kossaka „Jan Skrzetuski pod Zbarażem” (1892 r.). Pochodząca z kolekcji prywatnej akwarela została wyceniona na 70-90 tys. złotych.

Najnowsze