18 C
Warszawa
środa, 29 maja 2024

Co świadczy o najlepszej jakości kształcenia MBA?

Studia MBA to najbardziej prestiżowe studia menedżerskie, które mogą być realizowane w formie studiów podyplomowych lub magisterskich. Przy czym studia Executive MBA skierowane są do kadry kierowniczej i dyrektorskiej z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym na stanowisku menedżerskim.

WPolsce z roku na rok przybywa nowych ofert w zakresie studiów MBA. Jak zatem wybrać te właściwe, czym się kierować? Przede wszystkim, studia, które są zgodne z przyjętymi na początku lat 50. XX wieku standardami studiów MBA w USA, trwają około 2 lat i są angażujące czasowo. Najlepsze programy MBA w Polsce uwzględniają ponad 600 godzin zajęć. Warto również zwrócić uwagę na historię programu. Jeżeli program prowadzony jest od 20-30 lat, to jest większa pewność, że jego zawartość oraz kadra są starannie dobrane. Warto zwrócić uwagę również na proces rekrutacji. Uczelnie, które dbają o wysoką jakość kształcenia na studiach MBA dokonują dokładnej selekcji kandydatów, opierającej się na wymaganiach związanych z doświadczeniem zawodowym na stanowisku menedżerskim, różnego rodzaju testach wiedzy, a także rozmowie kwalifikacyjnej.

Potwierdzić wysoką jakość

Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia na danym programie Executive MBA jest posiadanie certyfikatu przyznawanego przez Association of MBA’s (AMBA). AMBA jest globalnym stowarzyszeniem, będącym autorytetem w zakresie kształcenia w dziedzinie zarządzania. Uczelnie posiadające ten certyfikat zaliczają się do elitarnego grona uczelni, w których znajdują się tak znaczące szkoły biznesu, jak London Business School czy Copenhagen Business School. W Polsce akredytację AMBA posiada obecnie zaledwie siedem uczelni. Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na jakość kształcenia na studiach MBA/EMBA jest kadra. Istotne jest by zajęcia prowadzone były przez ekspertów w danym obszarze (pracowników akademickich z doświadczeniem praktycznym lub doświadczonych praktyków), a wiedza przekazywana była w sposób zrozumiały i jasny. Warto zwrócić uwagę na program, spójność jego konstrukcji, metody kształcenia, możliwość uczestnictwa w zajęciach wyjazdowych oraz innych dodatkowych inicjatywach ponadprogramowych.

Obecnie wiele programów MBA realizowanych jest we współpracy z uczelniami zagranicznymi. Warto zweryfikować uczelnie partnerską, jaki jest jej prestiż, miejsce w rankingach światowych, jakie posiada akredytacje.

Nie tylko „papier” Studia MBA/EMBA to nie tylko „papier”, który można po ukończeniu przedkładać swoim obecnym lub potencjalnym pracodawcom. To przede wszystkim czas, w którym menedżerowie zdobywają praktyczną wiedzę na temat szeroko pojętego biznesu, poznają narzędzia i metody, które mogą później wykorzystywać w swojej pracy. To również przestrzeń do budowania relacji biznesowych, które mogą zaowocować w przyszłości. Dlatego wybór uczelni oraz programu MBA powinien być bardzo dobrze przemyślany. Czynnikiem decydującym o wyborze studiów MBA na pewno nie powinna być ich cena, a jakość potwierdzona zarówno przez niezależne instytucje, jak i absolwentów danego programu.

Maja Kiba-Janiak

Profesor UE we Wrocławiu, dyrektor programu Executive MBA

Najnowsze