20.4 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca 2024

Trans.eu tworzy humanitarną platformę logistyczną dla transportu drogowego

Od pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, w pomoc obywatelom tego kraju zaangażowało się wiele przedsiębiorstw i instytucji. Zebrano duże ilości potrzebnych przedmiotów, lekarstw i żywności. Wyzwaniem okazało się ich dostarczenie do konkretnych, ukraińskich miejscowości. Aby rozwiązać ten problem, firma Trans.eu zainicjowała powstanie platformy logistycznej łączącej organizacje humanitarne z przewoźnikami.

Pomagaj tam, gdzie możesz pomóc najbardziej

Trans.eu to platforma łącząca załadowców i spedytorów z przewoźnikami. Co miesiąc pojawia się na niej 5 milionów ofert frachtów z całej Europy. Niemal od razu po pojawieniu się informacji o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zarząd firmy podjął decyzję o wykorzystaniu doświadczenia i potencjału platformy to niesienia pomocy. Nawiązał współpracę z organizacjami humanitarnymi i rozpoczął akcję poszukiwania przewoźników, gotowych podjąć się transportu tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

Pierwsze efekty współpracy

Do tej pory udało się zrekrutować ponad 350 gotowych do niesienia pomocy przewoźników. Ich współpraca z około 50 organizacjami, za pośrednictwem Platformy Trans.eu, w ciągu jednego tygodnia zaowocowała przewiezieniem ładunków wysyłanych między innymi przez: Caritas, Czerwony Krzyż, Lekarzy Bez Granic, Tera Medica, Syngenta, Polskie Mięso, Fundację Jedności, Fundację Antoni. We współpracę zaangażowały się też kolejne podmioty, m.in. PAH i WOŚP. Warto dodać, że Trans.eu razem z fundacją TruckersLife działają dodatkowo w ramach klastra logistycznego logcluster.org.

Pomoc wsparta cyfrowo

Trans.eu pracuje nad wprowadzeniem kolejnego rozwiązania mogącego usprawnić komunikację pomiędzy fundacjami humanitarnymi a spedytorami i przewoźnikami. Przyspieszono między innymi premierę nowego produktu firmy tzw. giełd prywatnych. Rozwiązanie, które jeszcze jakiś czas temu miało dla firmy głównie biznesowe znaczenie, pozwoli stworzyć zamknięte środowisko – logistyczną giełdę humanitarną – na której ładunki z pomocą będą sprawniej przekazywane przewoźnikom otwartym na taką współpracę. Narzędzie będzie oczywiście bezpłatne dla wszystkich uczestników mostu transportowego. Już teraz wszystkie ładunki humanitarne na Platformie oznaczone są specjalnym tagiem „pomoc humanitarna” umożliwiającym łatwe rozpoznanie ich przewoźnikom, którzy chcą wesprzeć naszych walczących sąsiadów.

Pomoc cały czas poszukiwana

Akcja “Pomóż Ukrainie Transportem” rozszerzyła się na takie rynki jak Anglia, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Holandia, Niemcy, czy Litwa. Niedługo komunikowana będzie we Włoszech i Hiszpanii. Wszyscy przewoźnicy, którzy chcą włączyć się do akcji, szczególnie mający możliwość wjazdu na Ukrainę, mogą zgłosić się za pomocą formularza na stronie internetowej Trans.eu. Osoby i organizacje, które chcą dostarczyć potrzebne środki, i poszukują możliwości ich przewiezienia, mogą się zgłosić klikając w link. Do współpracy zaproszeni są też spedytorzy, którzy zechcą wesprzeć fundacje, zwłaszcza mniej doświadczone w obszarze logistyki.

Pomoc nie tylko w transporcie

Oprócz zainicjowania i koordynacji mostu pomocy humanitarnej, Trans.eu podjęło decyzję o przeznaczeniu 2 mln zł dla wsparcia uchodźców i ofiar wojny. W ich ramach firma wynajęła dwa hotele na potrzeby uchodźców, wspiera też ich w zakresie pomocy finansowej, opieki nad dziećmi, w sprawach prawnych i administracyjnych. Jest to możliwe również dzięki zaangażowaniu pracowników w ramach programu wolontariackiego. Poza pakietem pomocowym Trans.eu podjęło decyzję o całkowitym wycofaniu się z rynków białoruskiego i rosyjskiego, co jest równoznaczne z wypowiedzeniem umów wszystkim klientom z tego obszaru oraz zamknięciem oddziału w Mińsku. Z kolei ukraińskim przewoźnikom zawieszono konieczność płacenia abonamentu za Platformę.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze