16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Premier Morawiecki: Mamy gotowy plan wsparcia dla kredytobiorców. Konkretne projekty ustaw w najbliższych dniach

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd ma gotowy plan wsparcia dla kredytobiorców, a w najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i do Sejmu.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

Premier zapewnił, że wszędzie, gdzie ceny rosną w sposób niekontrolowany, rząd Prawa i Sprawiedliwości interweniuje, by ulżyć Polakom. “Dla wielu rodzin kredyt hipoteczny stał się obciążeniem ponad siły. Mamy gotowy plan wsparcia. Wakacje kredytowe, pomoc w spłacie rat, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – w najbliższych dniach konkretne projekty ustaw trafią na Radę Ministrów i następnie do Sejmu” – poinformował Morawiecki.

Premier dodał, że “banki muszą też odejść od WIBOR-u jako wartości, od której liczone są raty kredytów”. “Nowy wskaźnik musi być korzystniejszy dla ludzi” – wskazał szef polskiego rządu.

“Zresztą, zgodnie z zaleceniami regulatorów i naszego rządu, do wykonania których rynek się nie kwapi. Kredytobiorcy będą mogli znacząco zaoszczędzić na kosztach obsługi kredytu a dla tych którzy są w trudniejszym położeniu – będą mogli przez trudny czas przejść przy wsparciu tych rozwiązań” – powiedział.

Morawiecki podkreślił, że “kredyt hipoteczny miał być szansą na nowy dom, a nie kulą u nogi”. “Muszą to dostrzec również banki” – dodał. “Nie ma i nie będzie zgody na maksymalizację zysków kosztem klientów. Bankom nie trzeba dwa razy powtarzać, że po wzroście stóp procentowych mają podnieść raty kredytów. Ale np. oprocentowanie lokat i depozytów stoi w miejscu. Marże depozytowe banków są ogromne. Nie ma na to naszej zgody” – wskazał.

“Banki muszą zrozumieć, że jedziemy na tym samym wózku, a drenowanie kieszeni klientów to droga donikąd. Możemy przetrwać i wyjść z kryzysu gospodarczego wzmocnieni. Pod jednym warunkiem – wszyscy będziemy działać solidarnie” – stwierdził premier.

Źródło: 300polityka

Najnowsze