23 C
Warszawa
sobota, 18 maja 2024

Google wprowadzi logowanie bez hasła. Co je zastąpi?

Google ogłosił plany wdrożenia logowania bezhasłowego w systemie operacyjnym Android i przeglądarce Chrome. Hasła ma zastąpić nowy bezpieczny system weryfikacji.

W systemach Google Android i Chrome OS oraz przeglądarce Chrome ma być wdrażana bezhasłowa obsługa standardów logowania FIDO. Technologia ma być również dostępna na urządzeniach i przeglądarkach od Apple i Microsoftu.

W telefonie hasło będzie wymagane tylko do odblokowania urządzenia. W smartfonach zostanie zapisany klucz uwierzytelniający FIDO, który będzie służył do odblokowywania konta.

“Logowanie za pomocą takiego zaszyfrowanego klucza jest o wiele bezpieczniejsze, ponieważ informacje potrzebne do uwierzytelnienia są przekazywane tylko do konta online danego użytkownika w momencie odblokowania telefonu” – wyjaśniono na blogu Google Polska.

Do logowania na komputerze potrzebny będzie telefon – wystarczy odblokowanie go, gdy system o to poprosi. “Kiedy już użytkownik to zrobi, kolejnym razem telefon nie będzie mu potrzebny – logowanie będzie się odbywało automatycznie po odblokowaniu komputera” – wyjaśnia Google.

Standard logowania FIDO pozwoli na synchronizację kluczy uwierzytelniających z każdym nowym urządzeniem, korzystając z kopii zapasowej w chmurze. Dzięki temu np. nowy telefon będzie od razu działał tak jak poprzedni.

Źródło: Google / WM

Najnowsze