16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Prawie 68 proc. Polaków odczuło spadek poziomu życia w związku z inflacją [SONDAŻ]

Aż 67,7 proc. Polaków w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odczuło obniżenie poziomu życia w związku z wzrostem cen – wynika z sondażu SW Research. Wyniki badania opublikowała niedzielna „Rzeczpospolita”.

Zaledwie 20,4 proc. ankietowanych nie odczuło obniżenia poziomu życia w związku z wzrostem cen. Zdania w tej kwestii nie ma 11,9 proc. respondentów.

– Częściej wskazują na to kobiety (71 proc.) wobec 64 proc. mężczyzn. Przekonanie o obniżeniu poziomu życia z powodu rosnących cen jest na porównywalnym poziomie we wszystkich grupach wiekowych (66 – 68 proc.). Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, największy odsetek wskazujących na obniżenie swojego poziomu życia jest wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (79 proc.). W tej grupie jest też najmniej odpowiadających negatywnie na to pytanie (12 proc.) – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Z wstępnych szacunków GUS wynika, że w kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych podskoczyły o 2 proc. w stosunku do marca. Rok do roku ceny wzrosły o 12,3 proc. – co jest najwyższym poziomem inflacji od 1997 roku, gdy inflacja w skali roku wynosiła 14,9 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Najnowsze