e-wydanie

0.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia 2024

Przedsiębiorcy ostrzegają premiera. „Wakacje kredytowe nie mogą osłabić walki z inflacją”

Mateusz Morawiecki zapowiedział rozszerzenie „tarczy antyputinowskiej” o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Zapewnił, że pomoc dla kredytobiorców nie będzie impulsem inflacyjnym. Jednak przedsiębiorcy mają spore obawy.

Według Adriana Zwolińskiego z Konfederacji Lewiatan „wakacje kredytowe” muszą być skierowane do najbardziej potrzebujących, jako rodzaj koła ratunkowego, a nie do wszystkich kredytobiorców. Inaczej podkopią walkę z inflacją.

„Jako wyjściowy punkt dyskusji można wskazać chociażby wymóg, aby kredytobiorca ponosił miesięczne koszty obsługi kredytu w wysokości przekraczającej 65% dochodów osiąganych miesięcznie przez jego gospodarstwo domowe oraz posiadał mieszkanie wyłącznie na własne potrzeby” – ocenił Adrian Zwoliński z Konfederacji Lewiatan.

Zwoliński dodał, że celem powinno być udzielenie wsparcia “konsumentowi w wyjątkowo trudnej sytuacji, a nie inwestorowi”. W przeciwnym wypadku wakacje kredytowe staną się w większym stopniu instrumentem podkopującym walkę z inflacją prowadzoną poprzez Radę Polityki Pieniężnej.

Według Konfederacji Lewiatan w warunkach wysokiej inflacji 12,3 proc. (za kwiecień rdr), dużej nieprzewidywalności i wielu czynników proinflacyjnych, zarówno zewnętrznych, jak i krajowych, projektując takie programy “nie można opierać się wyłącznie o hasła sprawiedliwości społecznej, ale trzeba mieć na uwadze negatywne konsekwencje które mogą stworzyć”.

“Takiej analizy nie przedstawiono” – wskazał Zwoliński. Ekonomista zwrócił uwagę, że możliwy wpływ całego pakietu wsparcia nie ogranicza się do samej inflacji, ale obejmuje też np.: akcjonariuszy, czy warunki dla przyszłych odbiorców usług finansowych.

Zdaniem eksperta trudno byłoby dostrzec ekonomiczny sens rozwiązania, w którym “bank centralny stara się ugasić ogień inflacji, a rząd dolewa do niego oliwy”. “Nie można zapominać, że walka z inflacją stanowi właśnie wsparcie najuboższych – to ich w największym stopniu dotyka ogólny wzrost cen” – podsumował.

Źródło: Lewiatan / PAP

Najnowsze