e-wydanie

1.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia 2024

Siemens opuszcza Rosję. Niemcy byli na tym rynku niemal 170 lat

Po prawie 170 latach koncern Siemens opuszcza Rosję. Niemcy zapewniają, że nadal będą wspierać swoich 3000 pracowników.

Siemens zakończy działalność produkcyjną i operacyjną w Rosji. W specjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej Siemens poinformował, że przyczyną wyjścia z rosyjskiego rynku jest wojna na Ukrainie, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego tego roku.

„Po rozpoczęciu wojny Siemens wstrzymał wszystkie nowe transakcje i dostawy międzynarodowe do Rosji i Białorusi. Kompleksowe sankcje międzynarodowe oraz obecne i potencjalne środki nacisku mają wpływ na działalność firmy w Rosji, w szczególności na obsługę i transporcie kolejowym” – napisano w komunikacie.

„Potępiamy wojnę na Ukrainie i postanowiliśmy przeprowadzić uporządkowany proces likwidacji naszej przemysłowej działalności w Rosji” – dodano.

Siemens przyznaje, że nie była to łatwa decyzja, głownie, jeśli chodzi o troskę o pracowników i wieloletnie relacje z klientami na rynku, na którym Siemens działa od prawie 170 lat. Koncern zapewnił, że nadal będzie wspierał swoich 3000 pracowników w Rosji.

„Jednocześnie udzielamy pomocy humanitarnej naszym kolegom i narodowi Ukrainy oraz wspieramy społeczność międzynarodową w apelu o pokój” – poinformował Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.

Według dziennika Borsen-Zeitung pożegnanie z Rosją kosztowało koncern do tej pory 567 mln euro netto. Rosja stanowi tylko 1 procent całego rynku sprzedaży grupy.

Źródło: Borsen-Zeitung / Rzeczpospolita

Najnowsze

Lekcje ukraińskie

Wojna i rozejm

Parasol Nuklearny

Co z Ukrainą?