19.7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca 2024

Google stworzy w Krakowie zespół inżynierski. Zatrudni kilkadziesiąt osób

W Krakowie powstanie zespół inżynierski Google. Będzie pracował nad najważniejszymi komponentami chmury obliczeniowej i globalnej infrastruktury internetowej.

Rekrutacja do krakowskiego zespołu już się rozpoczęła. “Planujemy, że do końca tego roku w krakowskim zespole inżynierskim zatrudnimy kilkadziesiąt osób i w kolejnych latach przewidujemy dynamiczny wzrost zatrudnienia” – przekazał Google.

Wiceprezes firmy i szef polskich zespołów inżynieryjnych Dan Decasper wyjaśnił, że krakowski zespół będzie prowadził w pełni samodzielne projekty tworzące kluczowe usługi i narzędzia – nie tylko te wykorzystywane przez klientów chmury Google, ale także odpowiadające za to, jak działa dzisiaj światowy internet.

“Rozwój naszych zespołów inżynierskich w Polsce wynika z potencjału, jaki widzimy – zarówno w zatrudnianiu najlepszych polskich ekspertów, jak i w oferowaniu tu pracy nad najbardziej zaawansowanymi technologiami inżynierom i inżynierkom z całego świata” – powiedział Decasper.

Zatrudnienie w krakowskim zespole Google znajdą zarówno osoby bezpośrednio po studiach, jak i inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów i zarządzaniu zespołami. Ich zadaniem będzie tworzenie kluczowych elementów usług chmury obliczeniowej i globalnej infrastruktury internetowej.

To m.in. platforma Content Delivery Network, pozwalająca przesyłać do internautów na całym świecie dane, multimedia oraz transmisję strumieniową z wykorzystaniem globalnej sieci Google, system Borg – zarządzający pracą centrów danych Google – czy usługi takie jak BigQuery, które są wykorzystywane przez największe światowe firmy do analizy ich danych.

Projekt w Krakowie to kolejna wielka inwestycja Google w Polsce. W ubiegłym roku ogłoszono powstanie zespołu wsparcia dla klientów usług chmurowych w biurze Google we Wrocławiu, a także otwarcie Centrum Rozwoju Technologii Google Cloud w Warszawie. W marcu firma ogłosiła inwestycję w zakup i rozwój kompleksu biurowego The Warsaw Hub o wartości ok. 2,7 mld złotych.

Źródło: PAP

Najnowsze