24.8 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Niemcy i Włochy będą otwierać konta rublowe w Gazprombanku

Jak podaje agencja Reuters zarówno Niemcy jak i Włochy będą otwierać konta rublowe w Gazprombanku, aby nadal kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji wobec Moskwy. Zdaniem unijnych dyplomatów, wytyczne Komisji Europejskiej w tej kwestii są celowo niejednoznaczne, aby umożliwić dalsze kupowanie rosyjskiego surowca.

Żądań Moskwy spełnić nie chciały Polska, Bułgaria i Finlandia. W odpowiedzi Rosja zamknęły dostawy do tych krajów.

“Inne państwa członkowskie niechętnie jednak skłaniają się do działań, które mogą skutkować utratą dostaw rosyjskiego gazu, istotnego do ogrzewania domów i zasilania fabryk” – pisze Reuters.

Dwa źródła miały potwierdzić agencji, że rząd w Berlinie poinformował niemieckich importerów gazu, iż mogą otwierać konta w rublach, aby płacić za rosyjski gaz bez naruszania sankcji, o ile płatności dokonywane na rzecz Gazprombanku nie są dokonywane w rosyjskiej walucie.

“Niemcy, będące największym importerem rosyjskiego gazu w regionie, konsekwentnie działały w tej sprawie w ścisłej współpracy z UE” – pisze Reuters i dodaje, że na podobny krok zdecydował się rząd włoski, który “rozmawiał z Komisją Europejską i otrzymał wyjaśnienie, w jaki sposób legalnie kupować rosyjski gaz”.

Włoska firma energetyczna Eni poinformowała już, że rozpoczęła procedurę otwarcia dwóch rachunków – jednego w euro i jednego w rublach.

W swoich wytycznych KE “nie stwierdziła wprost, że otwarcie kont rublowych w celu przeliczenia tych płatności na rosyjską walutę stanowiłoby naruszenie unijnych sankcji” – pisze Reuters.

Źródło: Reuters

Najnowsze