20 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Orange i T-Mobile stawiają na przyszłość. Powoli wyłączają sieć 3G

T-Mobile wyłączył już część nadajników sieci 3G. Orange zamierza wyłączać nadajniki już niebawem.

– Starsze technologie radiowe 2G i 3G są przez Was coraz mniej wykorzystywane. Rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych. Taka jest natura rozwoju. Przychodzi nowe, a znika starsze. Czas na zmiany – przekazał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.

Ponad 96 proc. danych w sieci mobilnej Orange płynie przez LTE, a tylko 3 proc. przez 3G. Co więcej, na rynku jest już niewiele urządzeń, które działają tylko w sieci 3G, dlatego technologia ta praktycznie sama zostaje wypchnięta z rynku.

– W USA, Europie i Polsce niektórzy operatorzy ogłosili już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Również i my przymierzamy się do tego kroku – właśnie rozpoczęliśmy przygotowania. Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025 – napisał Jabczyński.

Z kolei T-Mobile w przyszłym roku całkowicie przestanie wykorzystywać technologię 3G.

– Analizujemy obecnie przebieg tego projektu i na tej podstawie przygotowujemy plan stopniowego wyłączania sieci w kolejnych regionach, tak by proces zakończyć na terenie całego kraju do końca 2023 roku – przekazało biuro prasowe T-Mobile.

Źródło: Wirtualne Media

Najnowsze