19.7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca 2024

Liczba ofert pracy dla obcokrajowców wzrosła w maju średnio o 35-40 proc.

W maju liczba ofert pracy dla obcokrajowców wzrosła średnio o 35-40 proc. Według danych Centrum Analitycznego agencji zatrudnienia Gremi Personal największy wzrost zapotrzebowania odnotowano w produkcji spożywczej, handlu, logistyce i e-commerce.

Z danych Gremi Personal wynika, że największy wzrost liczby ofert zatrudnienia odnotowano w branży produkcji spożywczej (+15 proc.) oraz handlu, logistyce i e-commerce (+10 proc.).

„Najwięcej ofert mamy obecnie na stanowiska produkcyjne i magazynowe w branżach spożywczej, logistycznej oraz w przetwórstwie. Pandemia nauczyła Polaków zakupów online na masową wręcz skalę – nieprzerwanie pracowników szukają firmy związane z logistyką, magazynowaniem i e-commerce. Ale i w handlu ruch jest jak zwykle duży, szczególnie przed sezonem długich weekendów, grillowym i wakacyjnym” – komentuje dane Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Najszybciej rośnie liczba ofert dla mężczyzn – o prawie 20 proc. Zdaniem agencji, niedobory kadrowe nasilą się w najbliższych tygodniach wraz ze zwiększonym popytem na pracowników sezonowych.

Wówczas firmy odczują brak nie tylko ok. 80–100 tys. Ukraińców, którzy po wybuchu wojny wyjechali, by bronić swojego kraju, ale też setek tysięcy sezonowych pracowników z Ukrainy, którzy w tym roku nie przyjadą do Polski.

Źródło: Gremi Personal / PAP

Najnowsze