28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Czym się kierować wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Obecnie coraz więcej osób planujących zagraniczne wakacje, chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych oraz przewożonych przedmiotów, decyduje się na wykup ubezpieczenia turystycznego. Produkt taki może zapewnić ochronę w wielu różnych, często nieprzewidzianych sytuacjach, a jego najważniejszym elementem jest pokrycie kosztów leczenia, które poza granicami naszego państwa nierzadko są bardzo wysokie. Czym kierować się wybierając ubezpieczenie turystyczne? Podpowiadamy.

Koszty leczenia za granicą

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zakres ochrony, obejmujący koszty leczenia za granicą. Tutaj warto sprawdzić sumę gwarantowaną, jaką oferuje nam ubezpieczyciel, ponieważ to w jej ramach będą pokrywane koszty ewentualnych procedur lekarskich, hospitalizacji, wykupu leków, zabiegów czy transportu medycznego.  

Wysokość sumy gwarantowanej w przypadku podróży na terenie Unii Europejskiej nie powinna być niższa niż 30 000 €. Jednak wybierając się do państw, które słyną z wysokich kosztów leczenia, takich jak Japonia, Stany Zjednoczone czy Kanada najlepiej wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Dodatkowo obecnie wiele Towarzystw Ubezpieczeniowych oferuje rozszerzenie pakietu o zdarzenia związane z pandemią koronawirusa. Polisa może pokryć koszty zakwaterowania podczas kwarantanny, wykonania testów, a także wizyt lekarskich w razie zakażenia COVID-19.

Ubezpieczenie NNW

Zazwyczaj drugim standardowym elementem polisy turystycznej jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Chroni nas ono w razie wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Tutaj również warto zwrócić uwagę na sumy gwarantowane, jakie oferują poszczególne firmy. W przypadku tego produktu odszkodowanie finansowe wypłacane jest jako stosowny procent z sumy gwarantowanej, w zależności od tego, jaki uszczerbek na zdrowiu poniesiemy.

Jakie dodatki do ubezpieczenia turystycznego wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne można dowolnie rozbudowywać o nieobowiązkowe dodatki. Wiele osób decyduje się na wykupienie np. ochrony bagażu. W razie jego zniszczenia, zgubienia bądź kradzieży otrzymamy rekompensatę finansową za utracone rzeczy. Dodatkowo istnieje możliwość ubezpieczenia się od opóźnionego lotu, a także zgubienia przez linie lotnicze naszych przedmiotów osobistych. W polisie warto zawrzeć również OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W sytuacji, kiedy nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę, wówczas nasz ubezpieczyciel za nas wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie.

Najnowsze