31.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Prezes polskiej spółki Philip Morris obejmuje wiodącą rolę w regionie

Michał Mierzejewski awansuje na stanowisko jednego z trzech Wiceprezydentów Philip Morris International na Europę. Polak pokieruje regionem obejmującym Polskę, Kraje Bałtyckie, Ukrainę i Mołdawię. 

– Czuję pełen ciężar dodatkowej odpowiedzialności w związku z objęciem nowej roli w tych historycznych czasach, przez które przechodzimy. Jestem również pełen pokory z powodu zaufania, jakim mnie obdarzono, i wiem, że od Rygi po Kijów, od Warszawy po Tallin i Wilno mamy najlepsze zespoły, które są gwarantem, że we wszystkich tych krajach utrzymamy tempo transformacji w celu pozostawienia za sobą biznesu papierosowego, poprzez udostępnienie dorosłym palaczom alternatywnych produktów bezdymnychmówi Michał Mierzejewski, Wiceprezydent Philip Morris International na Europę Północno-Wschodnią.

Utworzenie klastra z Ukrainą, Polską i Krajami Bałtyckimi jest szczególnie znaczące, nie tylko ze względu na wspólne wartości oraz dziedzictwo, lecz także w związku z podobną determinacją stawiania czoła niepewnym perspektywom i ich makroekonomicznym przeciwnościom, czego dobrym przykładem jest udzielanie pomocy humanitarnej i wsparcia ukraińskim pracownikom PMI oraz ich rodzinom. Philip Morris przekazał ponad 43 mln zł właśnie na pomoc humanitarną.

– Geograficznie jesteśmy blisko z Ukrainą, a jako społeczeństwo w pełni jednoczymy się w obliczu trudnej sytuacji naszych sąsiadów. Od samego początku tej wojny Polska i Polacy, ale też Estończycy, Łotysze i Litwini natychmiast włączyli się w działania pomocowe. W globalnych strukturach Philip Morris 4 tys. naszych pracowników z blisko 80 krajów z całego świata zainicjowało wewnętrzny ruch globalnej solidarności, zbierając kilka milionów złotych dla Ukrainy, a firma podwoiła to wsparcie. Polska i Kraje Bałtyckie odgrywały i nadal odgrywają kluczową rolę we wspieraniu naszych sąsiadów – średnio co piąty nasz pracownik w Polsce działa jako wolontariuszprzypomina Michał Mierzejewski. Teraz zacieśniamy również nasze więzi biznesowe. Jestem niezwykle dumny, że mogę być liderem w czasie tych ważnych zmian. Przewodzenie transformacji naszej firmy na polskim rynku i budowanie przyszłości bez dymu, od początku było dużym przedsięwzięciem, które realizowałem przez ostatnie lata z pasją i pełnym zaangażowaniem. Objęcie nowego stanowiska to duża odpowiedzialność, ale też duże wyzwanie. Jestem przekonany, że na tym fundamencie ludzkiej życzliwości i zaufania, którego jesteśmy świadkami od ponad roku, jesteśmy w stanie wspólnie z Ukrainą zbudować w naszym regionie coś dobrego – dodaje Michał Mierzejewski.

Michał Mierzejewski z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Swoją karierę w Philip Morris rozpoczął w 2004 roku. Od 2008 roku był Członkiem Zarządu oraz Dyrektorem ds. Korporacyjnych. Z kolei od 2013 roku odpowiadał również za Kraje Bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia). Przez ostatnie lata z sukcesami pełnił rolę Prezesa oraz Dyrektora Zarządzającego w Polsce oraz Krajach Bałtyckich, przewodząc bezdymnej transformacji firmy oraz zapewniając stały wzrost biznesu w całym klastrze. Dobrym tego przykładem są m.in. wyniki osiągnięte w roku 2022 na rynku litewskim, gdzie udział wyrobów tytoniowych do podgrzewania jest największy wśród krajów regionu (27%), a w samym Wilnie kształtuje się na poziomie 38%. Do 2025 roku połowa globalnych przychodów firmy ma pochodzić z produktów o potencjalnie mniejszej szkodliwości niż papierosy, czyli z tzw. produktów bezdymnych, które nie są wolne od ryzyka, jednak stanowią lepszą alternatywę dla pełnoletnich osób palących niż kontynuowanie palenia.

Spółki PMI w Polsce:

Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową w kraju oraz jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7 000 osób na terenie całego kraju.

W skład grupy wchodzą spółki odpowiadające za sprzedaż i dystrybucję produktów, nowoczesne centrum produkcyjne, firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu oraz Europejskie Centrum Zintegrowanych Usług Biznesowych w Krakowie. Centrum zapewnia wsparcie i obsługę z zakresu finansów, IT, HR i procesów zakupowych dla większości naszych spółek w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Firma współpracuje z ok. 2000 polskimi plantatorami tytoniu.

Fabryka Philip Morris International w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie oraz jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Obecnie ok. 70 proc. produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach. Do tej pory Philip Morris International zainwestował w Polsce ponad 21 mld zł.

Philip Morris International (PMI) przewodzi transformacji w branży tytoniowej, a celem firmy jest stworzenie przyszłości wolnej od dymu tytoniowego i ostateczne zastąpienie papierosów produktami wolnymi od dymu, z pożytkiem dla dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie nadal paliliby papierosy,
z korzyścią dla społeczeństwa, a także samej firmy oraz jej akcjonariuszy. PMI jest wiodącą, międzynarodową firmą tytoniową, zajmującą się produkcją i sprzedażą papierosów, a także wyrobów wolnych od dymu tytoniowego i powiązanych z nimi urządzeń elektronicznych oraz akcesoriów, jak również innych produktów zawierających nikotynę na rynkach poza Stanami Zjednoczonymi. PMI dostarcza ponadto swoje urządzenie IQOS (Platforma 1) oraz materiały eksploatacyjne autoryzowane przez Agencję Żywności
i Leków w Stanach Zjednoczonych Ameryki (U.S. Food and Drug Administration) do Altria Group, Inc., w celu ich sprzedaży na terenie USA, na podstawie udzielonej licencji. PMI buduje przyszłość na nowej kategorii produktów wolnych od dymu, które – choć nie są wolne od ryzyka – stanowią znacznie lepszy wybór niż kontynuowanie palenia. Poprzez multidyscyplinarne możliwości w zakresie opracowywania produktów, najnowocześniejsze urządzenia i zaplecze naukowe, PMI dąży do tego, aby produkty wolne od dymu spełniały zarówno preferencje dorosłych konsumentów, jak również rygorystyczne wymagania prawne. Portfolio produktów bezdymnych IQOS autorstwa PMI obejmuje zarówno systemy podgrzewania tytoniu, jak również systemy do vapowania zawierające nikotynę. PMI szacuje, że blisko 15 milionów dorosłych palaczy na całym świecie całkowicie przeszło całkowicie na system podgrzewania tytoniu, dostępny w sprzedaży na ponad 70 rynkach w kluczowych miastach lub w całym kraju pod marką IQOS, zaprzestając dalszego palenia papierosów.

Najnowsze