e-wydanie

7.9 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia 2024

WORKATION – NAJNOWSZY TREND W WYJAZDACH – ŁĄCZENIE PRACY Z WYPOCZYNKIEM

Zbliża się sezon urlopowy. W 2023 roku biura podróży stawiają na workation – czyli połączenie urlopu z pracą zdalną. Co oznacza on dla pracowników? Jakie są plusy i minusy i kto będzie mógł z takiego wyjazdu skorzystać? O nowym zjawisku opowiada Tomasz Kunstler, ekspert branży hotelarskiej  i właściciel Aspen Prime Bike&Ski Resort z ponad 14-letnim doświadczeniem.

Workation – nowy trend wyjazdowy

Rynek bardzo szybko reaguje i dostosowuje się do potrzeb klientów. Tak też stało się z rynkiem turystycznym. Połączenie pracy zdalnej z wyjazdami stało się popularne w ostatnich dwóch latach, tak naprawdę po wybuchu pandemii. Wówczas na pracowników i pracodawców spadła potrzeba pracy z domu. Teraz poszło to o krok dalej i pracownicy pragną możliwości pracy zdalnej także podczas wyjazdów, nawet zagranicznych.

Workation to nic innego jak połączenie pracy z wakacjami. Światowe i polskie biura podróży przygotowały już propozycje takich wyjazdów na 2023 rok. Najważniejsze to zapewnienie gościom najlepszego połączenia internetowego w danym obiekcie. Chodzi o to, aby w godzinach pracy normalnie wykonywać swoje obowiązki, a po jej zakończeniu móc od razu oddawać się atrakcjom jakie czekają na nas w hotelu i mieście. Oczywiście, są plusy organizacyjne jakie niosą ze sobą workation. Na przykład kiedy pracujemy, reszta rodziny może już odpoczywać, my do nich dołączamy po przysłowiowej 17-stej. Jest to także dobre rozwiązanie dla wszystkich stawiających sobie zwiedzanie i podróże na pierwszym miejscu, gdyż praca im wtedy nie przeszkadza w realizacji marzeń. To również korzystne dla wykonujących wolne zawody, tak zwanych cyfrowych nomadów i rodziców podczas wakacji, gdy szkoły są zamknięte – tłumaczy Tomasz Kunstler.

Zmiany w Kodeksie Pracy

Polski Sejm przyjął ustawę w której od 2023 roku praca zdalna i hybrydowa będzie regulowana. Rozwiązania, które wypracował rząd, związki zawodowe oraz pracodawcy musiały zostać wprowadzone, gdyż praca zdalna i hybrydowa w wielu przypadkach stała się standardem.

Od wiosny tego roku pracownik będzie musiał podać miejsce wykonywania obowiązków. Pracodawca będzie miał prawo do kontroli pracownika w miejscu pracy, będzie musiał zapewnić mu wszelkie potrzebne narzędzia do jej wykonania oraz pokryć koszty np. energii. Pojawiły się także głosy, że w przypadku wyjazdów podczas których pracownik będzie nadal pracował (czyli korzyść dla pracodawcy), pracodawca mógłby pokryć część kosztów wycieczki np. bilet lotniczy. Jest to piękna teoria, jak będzie w praktyce, zobaczymy. Doskonale wiemy, że praca zdalna ma swoich zwolenników i pracowników. Jeśli chodzi o workation, według mnie wiele będzie zależało po prostu od wewnętrznych ustaleń między stronami. Pozostaje jednak inna szalenie ważna kwestia o której wydaje mi się, że zapominamy – zatarcie się granicy odpoczynku i pracy – mówi Tomasz Kunstler.

Work-life balance a workation

W ostatnich latach wiele mówi się o work-life balance, gdyż granice między życiem prywatnym a pracą bardzo się zatarły.

– Pracując na wakacjach tak naprawdę nie odpoczywamy w pełni. Ale jeśli już chcemy skorzystać z takiego trendu, to zadbajmy o balans i o najlepszy relaks po zakończeniu obowiązków. Ja tworząc

Najnowsze