22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Biznes przyszłości w zgodzie z naturą

Więcej nowo otwartych firm niż tych, które zakończyły działalność, liczne sfinalizowane lub rozpoczęte inwestycje, czwarta już inteligentna specjalizacja – z takim bilansem w dziedzinie przedsiębiorczości zamknął się rok 2022 na Warmii i Mazurach. W regionie można zrealizować praktycznie każdy scenariusz biznesowy, a szczególne szanse powodzenia mają te związane z obszarami o strategicznym znaczeniu, jak ekonomia wody, żywność wysokiej jakości, drewno i meblarstwo, zdrowe życie oraz usługi IT.

Warmia i Mazury dbają o to, by zapewnić turystom atrakcyjną ofertę wypoczynku, a cyfrowym nomadom – warunki sprzyjające tzw. workation. Jednak główną ambicją regionu jest przyciągnięcie przedsiębiorców: odważnych, kreatywnych i zdeterminowanych, którzy są gotowi lokować kapitał, rozwijać firmy – dynamicznie, ale z szacunkiem dla natury – i stąd podbijać resztę kraju i inne rynki. Czeka tutaj na nich szeroki wachlarz perspektywicznych branż, które mogą liczyć na szczególne wsparcie lokalnego samorządu.

Od dekady kierunki rozwoju gospodarczego Krainy Tysiąca Jezior wyznaczają tzw. inteligentne specjalizacje, czyli obszary z największym potencjałem, bazujące na naturalnych atrybutach i przewagach konkurencyjnych. Korzystanie w sposób zrównoważony z lokalnych zasobów połączone z mądrym, wszechstronnym wsparciem przedsiębiorczości to obietnica sukcesu w takich dziedzinach jak ekonomia wody, żywność wysokiej jakości czy drewno i meblarstwo. Te trzy inteligentne specjalizacje zostały powołane już w 2012 roku – od tego momentu budują pozycję Warmii i Mazur na arenie krajowej i międzynarodowej. Pod koniec ubiegłego roku dołączyło do nich zdrowe życie jako odpowiedź z jednej strony na potrzeby miejscowych przedsiębiorców, z drugiej – współczesnego społeczeństwa.

Woda stanowi nieco ponad 20 proc. powierzchni województwa, co daje mu pierwsze miejsce w Polsce pod tym względem. Na tym fundamencie rozwijają się sektory wchodzące w skład ekonomii wody: począwszy od produkcji jachtów i łodzi (oraz usług powiązanych) czy maszyn (w tym do cięcia wodą, turbin i elementów do przemysłu stoczniowego i okrętowego), poprzez przemysł rolno-spożywczy, transport i sporty wodne zakwaterowanie i odnowę biologiczną, po działalność związaną ze środowiskiem przyrodniczym i jego ochroną. Prawdziwe triumfy święci szkutnictwo. Czterej najwięksi producenci łodzi i jachtów wytwarzają 6050 jednostek rocznie i mają znaczący udział w polskim eksporcie. Już co trzeci jacht w klasie do 10 metrów powstaje właśnie na Warmii i Mazurach, a wysokiej jakości wyroby tutejszych stoczni cumują w portach Ameryki Południowej, Japonii i Afryki.

Co ciekawe, w Krainie Tysiąca Jezior przeważają jednak lasy, zajmujące aż 35 proc. powierzchni. Dlatego ponad 1,1 tys. firm zajmuje się wytwarzaniem mebli, co oznacza najwyższy wskaźnik koncentracji producentów w Europie. Stąd pochodzi 23 proc. mebli drewnianych oraz 12 proc. okien, drzwi, ościeżnic i progów drewnianych produkowanych w Polsce. Aż 90 proc. wyrobów tej branży trafia za granicę, a wartość produkcji sięga 4 miliardów złotych rocznie. Tutejsze meble są eksportowane do ponad 60 krajów, m.in. Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, Japonii oraz Chin.

Strategiczne znaczenie ma też żywność wysokiej jakości, co potwierdzają statystyki: ponad 11 tys. firm zajmujących się uprawą rolną, chowem i hodowlą zwierząt oraz najwięcej w Polsce, bo aż 3,5 tys. producentów ekologicznych (blisko 21 proc. gospodarstw tego typu w kraju). Z bogactwa regionu czerpią nie tylko bezpośrednio rolnicy czy rybacy, ale także pośrednio firmy produkujące artykuły spożywcze i napoje, których działa tu niemal 1,9 tys. Produkcja żywności napędza dodatkowo branże pokrewne, np. przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów porolniczych, wytwarzanie paszy i karmy dla zwierząt czy produkcja maszyn dla rolnictwa.

W ramach inteligentnej specjalizacji zdrowe życie, ustanowionej jesienią 2022 roku, można wyodrębnić takie ścieżki jak telemedycyna, biotechnologia, produkcja farmaceutyków czy sprzętu medycznego, a przede wszystkim wzmocnienie funkcji uzdrowiskowej województwa, co obecnie dotyczy sześciu gmin. W przypadku wszystkich czterech kluczowych dla regionu obszarów istotną sferą aktywności jest też nauka i instytucje otoczenia biznesu.

Do uzyskania statusu inteligentnej specjalizacji aspiruje ponadto IT. Już teraz w Krainie Tysiąca Jezior działa blisko 4 tys. podmiotów reprezentujących tę branżę: ponad 2/3 świadczy usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki, a pozostałe zajmują się przetwarzaniem danych i zarządzaniem stronami internetowymi. Wizytówką województwa są przedsiębiorstwa o wysokim stopniu innowacyjności, np. producent drukarek 3D, które znajdują nabywców na 80 rynkach na sześciu kontynentach. Warmia i Mazury, słynące z wyjątkowych walorów środowiskowych i rozwijające się z poszanowaniem tych atutów, mają szansę stać się prężnym dostawcą nowoczesnych „zielonych” technologii.

Więcej informacji o potencjale biznesowym Warmii i Mazur znajdziesz w nowym serwisie invest.warmia.mazury.pl. To kompleksowe źródło wiedzy dla wszystkich przedsiębiorców. Strona zawiera szeroką bazę ofert inwestycyjnych, wraz ze szczegółową dokumentacją dostępnych nieruchomości. Pomocnym narzędziem jest także Przewodnik inwestora, który w przystępny sposób wyjaśnia cały proces inwestycyjny – od poszukiwania lokalizacji, aż do finalizacji przedsięwzięcia.

materiał partnera

Najnowsze