17.9 C
Warszawa
niedziela, 26 maja 2024

.NET Developer – czym się zajmuje i kto może wykonywać ten zawód?

Branża IT niezmiennie cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób poszukujących zatrudnienia. Coraz więcej programistów zwraca uwagę na framework opracowany przez Microsoft. Kim jest .NET Developer i na czym polega jego praca?

Na czym polega zawód .NET Developera?

.NET to platforma programistyczna, nazywana w branży frameworkiem. Jest to pewnego rodzaju szkielet służący do tworzenia aplikacji czy gier, z którego powszechnie korzystają programiści. Platforma opracowana przez Microsoft udostępnia im gotowe rozwiązania i technologie, za sprawą których możliwe jest pisanie kodu przy użyciu wielu języków, w tym przy pomocy najpowszechniejszego – C#. .NET Developer zajmuje się więc tworzeniem systemów, programów czy aplikacji wykorzystując do tego strukturę frameworku Windows.

Kto może zostać .NET Developerem?

Jak zostać .NET Developerem? Do wykonywania tego zawodu niezbędne są umiejętność programowania, obycie z bazami danych MsSQL oraz obsługa serwisów chmurowych takich jak np. AWS. W ogłoszeniach pracy można znaleźć również szereg innych wymagań, w tym obycie z IIS (Internet Infrormation Serwer), WSDL, XML czy XSD. Niezbędnym wymogiem jest także znajomość języka angielskiego zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Początkujące osoby mogą zdecydować się na naukę programowania na własną rękę, np. korzystając z materiałów dostępnych online. Lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak uczestnictwo w jednym ze specjalistycznych kursów, które pozwalają uzyskać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną od profesjonalistów pracujących w zawodzie. Bardzo ważne jest w tym przypadku udokumentowanie swoich umiejętności, dlatego warto na bieżąco uwzględniać wykonane projekty w portfolio.

Zarobki .NET Developera

Zarobki .NET Developera mogą różnić się w zależności od zajmowanego stanowiska, doświadczenia, a także wybranej firmy. Znaczenie ma również umowa, na podstawie której dana osoba wykonuje swoje obowiązki. Według danych portalu No Fluff Jobs najwięcej zarabiają programiści .NET pracujący na podstawie kontraktu B2B. W przypadku osób na stanowiskach juniorskich mowa tu o 7 350-10 080 zł. Z kolei programiści ze średnim doświadczeniem mogą liczyć na wypłatę rzędu 11 776-17 500 zł. Najwięcej zarabiają zaawansowani .NET Developerzy – ich zarobki mogą sięgać nawet od 19 000 do 26 000 zł.

Z kolei programista .NET na stanowisku juniora związany z umową o pracę zarabia w granicach 6 000 do 9 000 zł. Średnie doświadczenie wiąże się natomiast z zarobkami na poziomie od 16 000 do 22 000 zł, natomiast zaawansowany programista .NET związany umową o pracę może liczyć na zarobki rzędu 14 000-20 000 zł.

.NET Developer – gdzie szukać pracy?

Osoby poszukujące pracy jako programista .NET mogą znaleźć oferty zatrudnienia na portalach ogólnobranżowych lub specjalistycznych, których przykładem jest No Fluff Jobs. Platforma pozwala kandydatom na wyszukiwanie potencjalnych miejsc pracy z uwzględnieniem m.in. jej trybu, typu umowy, wymaganego doświadczenia czy proponowanego wynagrodzenia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze