19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Jak globalne wydarzenia wpływają na kursy walut?

Deprecjacja waluty, czyli spadek wartości określonej jednostki monetarnej w stosunku do innych walut występuje w krajach, które posiadają płynny kurs walutowy. Jest to przede wszystkim oznaką braku ingerencji i regulacji banku centralnego w notowania walut. Są jednak inne czynniki, które mają ogromne znaczenie. Należy do nich np. inflacja, dług publiczny i poziom stóp procentowych. Aktualne kursy walut w dużym stopniu zależą również od wydarzeń na świecie i w dużym stopniu zależne są od polityki. Podejmowane w rządzie decyzje mogą znacząco wpłynąć na zdestabilizowanie rynku.

Kursy walut zwierciadłem politycznych decyzji

Każda waluta dostępna na świecie ma swoją określoną wartość. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona stała, a na zmiany wpływ ma wiele aspektów. Notowania walut mogą zarówno rosnąć, jak i spadać. Jest to niezwykle dynamiczny proces, który zmusza nas do śledzenia tego, co dzieje się nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami. Tak jak już wspomnieliśmy, wydarzenia na świecie mają bardzo duże znaczenie na kursy walut na żywo. Ten aspekt bezpośrednio wiąże się z kolejnym czynnikiem, czyli z polityką. Podejmowane przez ludzi w rządzie decyzje wpływają na rynek. A także na opinię innych państw na temat tego, co dzieje się w naszym kraju. Koło to dalej się toczy i dochodzimy w ten sposób do inflacji, długu publicznego oraz poziomu stóp procentowych.

Kursy walut to również kwestia spekulacji giełdowych i bilansu handlowego. Aktualne kursy walut zależą też od wzrostu gospodarczego. Jest to powiększenie zdolności społeczeństwa do produkcji dóbr oraz usług, których celem jest zaspokojenie potrzeb. Lata 2017-2019 były wyjątkowo korzystne pod względem wzrostu gospodarczego. Jednak zawirowania globalne: wojna, pandemia, reputacja Polski na arenie międzynarodowej, sprawiły, że w kolejnych dwóch latach widoczny był duży spadek. Rok 2022 pozwolił na delikatne odbicie, a w bieżącym odnotowano najwyższy skumulowany wzrost realnego PKB.

Notowania walut zmieniają się bardzo często. Dlatego warto regularnie sprawdzać bieżące kursy walut np. na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.

Największe zagrożenia dla kursu dolara

Dolar to jedna z najsilniejszych walut na świecie. Jednak i jego kurs ulega zmianom. Na przestrzeni ostatnich 6 lat maksymalny i minimalny kurs dolara plasował się następująco:

RokMaksymalny kurs dolaraMinimalny kurs dolara
20174,223,52
20183,823,31
20194,013,72
20204,263,62
20214,183,65
20225,003,90

* dane podane w przybliżeniu

A jak USD plasuje się w ostatnich miesiącach? 13 lipca wycena spadła poniżej progu 4 złotych. Jest to najniższa kwota od stycznia ubiegłego roku. Co spowodowało taki spadek, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że październik 2022 roku to miesiąc, w którym kurs dolara szturmował granicę 5 złotych? Za pierwszego winnego uważana jest inflacja. Warto podkreślić przecież, że na wahania kursu mają wpływ podobne czynniki jak na całym świecie – decyzje banku centralnego i dane makroekonomiczne oraz polityka.

Z czym mierzy się euro?

Kurs euro zależny jest od tych samych czynników, o których mówiliśmy w przypadku złotego i dolara. W tej materii niewiele się zmienia. A jeśli chodzi o wartość EUR, to należy wspomnieć, że sukcesywnie od lat ona rosła. Patrząc na lata 2017-2022 to z wartości 4,26 zł w ciągu 6 lat nastąpił wzrost o ponad 40 groszy. W 2022 średni kurs euro według NBP wynosił bowiem 4,68 zł, a najwyższy sięgnął granicy 5 zł. Jeśli natomiast chodzi o bieżący rok, to można zauważyć tendencję spadkową, która na dobre zaczęła się w marcu. W lipcu 2023 euro plasuje się blisko 4,4 zł.

Kursy walut istotne dla Twojego biznesu

Notowania walut mają bezpośredni wpływ na przedsiębiorców – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Aprecjacja będzie sprawiała, że firmy eksportowe będą walczyły z malejącymi zyskami. Jednocześnie będzie to doskonały czas dla importerów, którzy za mniejsze pieniądze będą mogli nabyć większą ilość towaru. Dlatego właśnie przede wszystkim przedsiębiorcy powinni zwracać uwagę na kurs waluty na żywo. Najlepiej robić to mając pod ręką zaufaną aplikację i kantor online. Przykładem jest Walutomat https://www.walutomat.pl/firmy/, który zapewnia nie tylko łatwą wymianę walut i najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale ma również szereg rozwiązań dla biznesu. Sprawdź jak możesz otworzyć swój biznes na nowe możliwości.

Najnowsze