12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Transformacja energetyczna w firmie. O tym musisz wiedzieć.

Rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach to działania, które będą nie tylko standardem, ale i wymogiem.

O czym należy wiedzieć przed podjęciem decyzji? Jaka wiedza jest obowiązkowa dla każdego przedsiębiorcy?

Przede wszystkim niezależne, własne źródło energii.

Własne źródło energii gwarantuje zarówno obniżenie rachunków za energię elektryczną, bezpieczeństwo energetyczne oraz wpływa korzystnie na wizerunek firmy. W kwestii finansowej to m.in. uwolnienie się od opłat dystrybucyjnych, które teraz wrastają. Na pewno wzrośnie opłata mocowa i znacząco – bo niemal dwukrotnie – również kompensacja mocy biernej.

Co to są Farmy off-site?

Co zrobić w sytuacji, gdy zapotrzebowanie naszej firmy jest większe, a nie ma już miejsca lub możliwości wybudowania instalacji produkującej energię lub dołożenia kolejnej, a naszą potrzebą jest korzystanie z zielonej energii? Jednym z rozwiązań może być inwestycja w farmę off-site, czyli źródło energii pochodzące ze słońca, wiatru lub wody, które znajduje się poza terenem naszej firmy. Korzystanie z takiego rozwiązania wiąże się z mniejszymi oszczędnościami, ponieważ będą obowiązywać nas opłaty dystrybucyjne, jednak zabezpiecza to potrzebę zieloności, często tak istotną w relacjach biznesowych.

Rośnie zużycie zielonej energii.

Przedsiębiorstwa nie tylko inwestują w posiadanie własnych źródeł, ale i zmieniają zakup energii pochodzącej z paliw kopalnianych na tę z OZE. To kolejny sposób na to, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne w firmie. Zmienienie dostawcy energii na takiego, który zaoferuje nam tę pochodzącą z OZE jest również krokiem w stronę osiągniecia pozycji firmy zeroemisyjnej i w 100% zielonej.

Zakup energii odbywa się na Rynku Terminowym (RT) oraz na Rynku Dnia Następnego (RDN/SPOT). Niewątpliwie największą zaletą kupowania energii na rynku terminowym (RT) jest pewność tego, w jakiej cenie ją kupimy. Niestety w tym miejscu jego walory się kończą, ponieważ możemy być także pewni, że nie będzie to możliwie najniższa cena. Wszystko to za sprawą dodatkowych kosztów ryzyka, jakie muszą ponieść spółki obrotu, których, abstrahując, występuje na rynku terminowym relatywnie niewiele, by stworzyć konkurencyjne ceny. Nabywcy energii na RT, czyli właśnie spółki obrotu, zaopatrując się w energię na dłuższy okres, nie są w stanie idealnie dopasować się do faktycznego profilu zużycia swoich odbiorców – zawsze kupią trochę za dużo lub trochę za mało, ponosząc koszty bilansowania. Zjawisko to nie występuje na RDN z uwagi na to, że nabywamy energię z godziny na godzinę przy konkurencyjnych stawkach wielu dostawców, co finalnie gwarantuje nam najniższą możliwą cenę na rynku, bez zobowiązań do kupna na dłuższy okres.

Czy zabraknie gwarancji pochodzenia energii?

Aby sformalizować i ujednolicić identyfikację korzystania z zielonej energii należy ubiegać się o odpowiednie prawne potwierdzenia, przede wszystkim o umorzenie Gwarancji Pochodzenia Energii. Bez tego dokumentu firma może nie móc korzystać z rozwijających się przywilejów lub narazić się na utratę potencjalnych kontraktów. Problemem może być fakt, iż potencjalna ilość wyprodukowanej energii z OZE będzie ograniczona, czyli ilość dostępnych dowodów na jej zużywanie również. Zatem czym szybsza decyzja na zakup energii z Gwarancjami Pochodzenia tym mniejsze ryzyko na coraz wyższy koszt z tym związany oraz dostępność.

Obowiązek składania raportu ESG.

Wszystkie argumenty związane z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju, zmianami wizerunku oraz presją społeczną łączą się z nadchodzącymi obowiązkami prawnymi. W najbliższych latach przedsiębiorstwa w Polsce zostaną objęte obowiązkiem składania niefinansowego raportu ESG, a największe z nich będzie to dotyczyć już w 2024 roku. Większość będzie musiała przedstawić dane w 2025 roku, jednak należy mieć świadomość, że przygotowanie i zebranie danych, przeprowadzenie analizy, wykonanie procesu Transformacji Energetycznej i zebranie go w raport to kwestia aż kilku miesięcy, wiec zaczynając zbyt późno można narazić firmę na konsekwencje.

Rodzaje finansowania rozwiązań transformacji energetycznej.

Transformacja Energetyczna jest konieczna, jednak wiąże się z kosztownym wydatkiem. Podczas procesu decyzyjnego należy przenalizować wszystkie dostępne formy finansowania. Na rynku dostępne są opcje kredytu, leasingu, zakupu za gotówkę lub formuła abonamentu (as a service). Ta ostatnia niesie za sobą najwięcej długofalowych korzyści z niskim ryzykiem finansowym. Dzięki formule abonamentu firma nie musi martwić się o wydatki związane z początkowym etapem realizacji projektu. Stabilna, niezmienna rata abonamentu jest również niezależna od WIBOR-u i inflacji. Klient wdraża szybko i sprawnie swoją inwestycję, a zastosowane rozwiązanie będzie spłacał w wygodnych, niskich ratach, które będą pokrywane z oszczędności.

Zapisz się na darmowy webinar, gdzie omówimy najgorętsze tematy związane z rynkiem energii – 11 X o godz. 10.

Najnowsze