16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

O KOSZTACH OGRZEWANIA DOMU, CZYLI JAK PRZETRWAĆ ZIMĘ

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszymy o wzroście cen energii czy paliw, co rodzi poważne obawy dotyczące kosztów ogrzewania budynków. Eksperci* szacują, że w kolejnym roku ceny mogą być nawet o 70 proc. wyższe, o ile nowy Rząd przywróci VAT na energię oraz nie zastosuje tarcz ochronnych lub nie zamrozi stale rosnących cen. Ten trend powoduje niepokój i dezorientację – wiele osób nie wie, w jakie urządzenie grzewcze zainwestować, aby rachunki za prąd nie zjadły większości miesięcznego budżetu.

W Polsce w ostatnim roku pompy ciepła są najpopularniejszym rozwiązaniem pod względem liczby zamontowanych urządzeń. Jesteśmy także krajem numer jeden w Europie pod względem liczby sprowadzonych z Azji pomp ciepła. Czy to dobrze? Czy dzięki importowi tych urządzeń nasze rachunki za ogrzewanie będą niższe?

Z odpowiednią dokumentacją

Prezes Paweł Mirowski z NFOŚiGW ostrzega przyszłych beneficjentów programów dotacyjnych, aby bardzo dokładnie sprawdzali dostawców pomp ciepła, ponieważ nie wszystkie urządzenia spełniają deklarowane przez producenta parametry. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE alarmuje, że ponad połowa pomp ciepła w Polsce może nie przejść pozytywnie kontroli zapowiadanych przez UOKiK. –Tylko nieliczne na polskim rynku pompy ciepła posiadają potwierdzone przez akredytowane w Unii Europejskiej laboratoria parametry techniczne. Obecnie trwają intensywne konsultacje ekspertów Izby z przedstawicielami NFOŚiGW, mające na celu przyznanie dotacji jedynie tym pompom ciepła, które będą posiadały odpowiednią dokumentację. Dobrym przykładem dla autorów trwających prac są kotły peletowe i kotły na zgazowanie drewna, które od dawna posiadają wszelkie raporty i dokumenty potwierdzające ich jakość, niezawodność i deklarowane parametry – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

Rzetelne informacje

IGU OZE jako przedstawiciel i reprezentant polskiego przemysłu urządzeń OZE, stara się przekazywać rzetelne informacje dotyczące jakości produktów, zwracając uwagę na weryfikację dokumentów potwierdzające ich dane techniczne. – Wychodząc naprzeciw przyszłym użytkownikom urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii do ogrzewania domów, informujemy o kosztach ich ogrzewania. Przyszli właściciele kotłów na pelet czy zgazowanie drewna, które jako jedyne urządzenia grzewcze podlegają obowiązkowemu posiadaniu europejskich certyfikatów, powinni sami wprowadzać dane do ogólnodostępnych kalkulatorów cen paliw i energii, nie patrząc na to, co zostało opublikowane. Niejednokrotnie ceny paliw w momencie publikacji danych są już nieaktualne, np. średni koszt zakupu 1 tony peletu 2.12.2023 r. wynosi 1.250,00 zł brutto, choć publikowane koszty w niektórych kalkulatorach są dużo wyższe. Tak samo jest z innymi paliwami czy energią elektryczną. Pragnę przypomnieć, że ceny energii tylko ze względu na ich zamrożenie przez rząd są niskie. Ile będzie kosztowało nas ogrzanie domu w okresie zimowym, gdy ceny energii elektrycznej wzrosną? O ile wzrosną dodatkowo nasze rachunki, gdy zakupimy pompę ciepła, która nie posiada badań wykonanych w akredytowanym laboratorium na terytorium UE? Dlatego tak ważne jest, aby samemu skorzystać z dostępnych kalkulatorów. Jeżeli wydaje się to zbyt skomplikowane, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy od kilkudziesięciu lat produkują urządzenia grzewcze w waszej okolicy. Firmy te na pewno pomogą i rzetelnie doradzą. Oczywiście zapraszam do odwiedzenia strony iguoze.pl, na której w łatwy sposób można odnaleźć polskiego, sprawdzonego producenta kotłów czy pomp – mówi prezes Nocoń z IGU OZE.

*prognozuje dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze