16.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca 2024

Optymalizacja pracy i kontrola infrastruktury IT jako klucze do sukcesu

Obecnie wydajne działanie firm jest trudne do wyobrażenia bez właściwie zintegrowanych systemów. To samo dotyczy również instytucji publicznych i uczelni, które potrzebują odpowiednich komponentów spełniających podstawowe wymagania szczególnie pod kątem bezpieczeństwa zapewnianego m.in. przez narzędzia do monitorowania.  W jaki sposób kontrolowanie infrastruktury IT może przyczynić się do sukcesu?

Automatyzacja procesów to liczne korzyści doceniane zarówno przez firmy, jak i organizacje stawiające na nowoczesne technologie. Zebrane oraz scentralizowane za pośrednictwem oprogramowania dane pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji strategicznych, a samo zarządzanie procesami wewnętrznymi nie sprawia problemów. Zwiększenie wydajności obserwuje się także po prawidłowym działaniu kompletnej infrastruktury IT, za którą w głównej mierze odpowiedzialni są administratorzy korzystający z nowoczesnych narzędzi do monitorowania.  

Automatyzacja w praktyce – czyli budowanie spójnego środowiska

Automatyzacja procesów biznesowych polega na zastosowaniu technologii, aby wykonywać rutynowe, powtarzalne zadania z mniejszym udziałem człowieka lub całkowicie bez jego udziału. Obejmuje ona zarówno proste zadania, jaki i bardziej złożone. Wśród głównych zalet automatyzacji wymienia się przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, minimalizowanie ryzyka popełnienia błędu czy eliminację konieczności ręcznego wykonywania powtarzalnych czynności. Dobrym przykładem rozwiązania pozwalającego na usprawnienie cyklu życia procesów biznesowych jest Platforma low-code nAxiom oferująca szereg możliwości wpisujących się w trendy nowoczesnego świata.

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że każde nawet najbardziej doskonałe narzędzie, może okazać się zawodne bez odpowiednio przemyślanej i skrupulatnie monitorowanej infrastruktury IT, która jest równie ważna, co samo rozwiązanie. Nie bez powodu coraz częściej zwraca się uwagę, że z biznesowego punktu widzenia automatyzacji podlegają jedynie obszary, które są odczuwalne dla użytkowników. W wielu przypadkach pomija się kwestie związane z optymalizacją poszczególnych elementów infrastruktury IT. Szybkie uruchamianie procesów nie pozwala zadbać m.in. o bezpieczeństwo wdrożonych rozwiązań, co w dłuższej perspektywie może mieć negatywne skutki dla przedsiębiorstw czy instytucji publicznych, takich jak urzędy gminy, szkoły czy uniwersytety. Budowanie spójnego, skalowalnego i efektywnego środowiska IT wymaga odgórnego koordynowania wszystkich rozwiązań w organizacji, począwszy od wybrania odpowiedniego systemu do zarządzania zasobami aż po sprzęt wykorzystywany na co dzień przez użytkowników końcowych.

Infrastruktura informatyczna – dlaczego jest tak ważna?

Firmy działające bez nowoczesnych technologii nie są w stanie osiągnąć przewagi konkurencyjnej na przepełnionym rynku. Obecnie trudno sobie wyobrazić działanie przedsiębiorstw bez prawidłowo zintegrowanych rozwiązań, które daje się zoptymalizować pod kątem większej efektywności pracy oraz lepszej komunikacji. To samo dotyczy organizacji publicznych oraz uczelni, które do prawidłowego funkcjonowania również potrzebują komponentów spełniających minimalne wymagania chociażby w kwestii bezpieczeństwa. Jeśli jednak pojawiają się błędy w prawidłowej implementacji infrastruktury, organizacja może doświadczyć licznych problemów np. z wydajnością, łącznością oraz bezpieczeństwem, co będzie miało bezpośredni wpływ na zakłócenie pracy wszystkich systemów, których działanie zależne jest od stabilności sieci. W szerszym kontekście okazuje się, że rentowność organizacji uzależniona jest od prawidłowo funkcjonującej infrastruktury IT, na którą składają się komponenty takie jak: sprzęt, oprogramowanie, sieć, serwer oraz centrum przetwarzania danych. Jeśli wszystkie elementy są spójne i działają prawidłowo, można z powodzeniem kreować właściwe doświadczenia u klientów zapewniając im dostęp do wysokiej jakości świadczonych usług i towarów, przy jednakowym zwiększeniu wydajności pracowników.

Monitorowanie komponentów infrastruktury IT

Korzystanie z nowoczesnych rozwiązań w postaci systemów do zarządzania zasobami wdrażanymi przez OPTeam wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz monitorowania warstwy sprzętowej w infrastrukturze IT. Narzędzia oferowane przez ManageEngine sprawdzają stan infrastruktury w czasie rzeczywistym, powiadamiając administratorów o wszelkich awariach oraz znalezionych nieścisłościach. Rozwiązania monitorują urządzenia sieciowe (routery, zapory ogniowe, serwery, przełączniki, kontrolery bezprzewodowej sieci LAN, drukarki, urządzania pamięci masowej) mające adres IP oraz połączenie z siecią za pomocą protokołu TCP/IP. Funkcjonalności narzędzi od ManageEngine do monitorowania komponentów infrastruktury IT pozwalają zapewnić ciągłość pracy urządzeń działających w organizacjach.

Automatyzacja pozwala na monitorowanie i zarządzanie wydajnością infrastruktury IT w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką reakcję na potencjalne problemy i minimalizację przerw w działaniu. W rezultacie narzędzia monitorujące infrastrukturę IT odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu celów biznesowych poprzez zapewnienie stabilności, wydajności i bezpieczeństwa systemów informatycznych, co ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie organizacji oraz jej relacje z klientami i partnerami biznesowymi.” – mówi Norbert Nowak, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w OPTeam

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze