31.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Rok 2023 na lotnisku Chopina

Lotnisko Chopina zamknęło rok wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. Rekord najwyższej liczby pasażerów odprawionych w ciągu doby padł w sierpniu. W 2023 r. rekordowy okazał się też tonaż obsłużonego cargo.

Port lotniczy na warszawskim Okęciu pochwalił się, że ich wyniki znacznie przewyższyły prognozy, które zakładały, że liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 mln. W rzeczywistości stołeczny port obsłużył blisko 18,5 mln podróżnych. Ruch w stosunku do rekordowego, jak do tej pory, 2019 r. odbudował się w 98 proc.

W grudniu 2023 r. stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 r. W ostatnim miesiącu 2023 r. Lotnisko Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu.

W 2023 r. Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w stołecznym porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen – ponad 11,4 mln.

Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 r., kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton.

Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby przez terminal przeszło 67 968 osób – najwięcej w historii portu.

– Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku – mówi cytowany w komunikacie Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.

Najnowsze