9.5 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia 2024

Trzy w jednym, czyli kompleksowa windykacja dla firm

Koniecznie przeczytaj

Zatory płatnicze są jednym z głównych problemów w polskiej gospodarce. Zaległości finansowe firm, widniejące w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą obecnie 9,4 mld zł. W dochodzeniu zapłaty od kontrahentów przedsiębiorcy nie są jednak zdani tylko na siebie. Pomaga im w tym kompleksowa usługa windykacji polubownej, sądowej i komorniczej, którą oferuje Kaczmarski Inkasso we współpracy z Kancelarią Prawną VIA LEX. 

Według badania firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”, przeprowadzonego w 2023 r., zatory płatnicze stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej aż dla 68 proc. firm. 

Im szybciej, tym lepiej

– Przedsiębiorcy nie zawsze podejmują kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy zamrożonych w fakturach u niesolidnych kontrahentów. Nie mają odpowiednich umiejętności, zasobów, czasu, a także obawiają się popsucia relacji z klientami. Samodzielne działania są niekomfortowe i często nieskuteczne. Dlatego wygodniej jest powierzyć wyegzekwowanie płatności profesjonalnym negocjatorom, którzy mają kompetencje i wieloletnie doświadczenie w obsłudze wierzytelności firm ze wszystkich branż gospodarki. Ich działania dopełnia możliwość skierowania sprawy do sądu, w czym pomaga kancelaria prawna – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Windykacja polubowna to pierwszy etap w odzyskiwaniu zapłaty od nierzetelnych kontrahentów. Ważne, aby przedsiębiorca nie zwlekał z przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej, bo im szybciej to zrobi, tym bardziej zwiększy możliwość wyegzekwowania pieniędzy. Zdarza się jednak, że dłużnicy idą w zaparte i nie są skłonni do spłaty zaległych kwot. Wówczas wierzyciel może zdecydować się na przekazanie sprawy do sądu. Nie musi się tym zajmować osobiście, wystarczy, że upoważni do tego Kancelarię Prawną VIA LEX, która ściśle współpracuje z Kaczmarski Inkasso. Kompleksowość usługi windykacji polubownej, sądowej i komorniczej to wygoda i oszczędność czasu. 

Dodatkowe koszty motywują dłużników

Kaczmarski Inkasso od ponad 30 lat odzyskuje należności na zlecenie m.in. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Co istotne, przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych kosztów wstępnych za przekazanie sprawy i płacą prowizję tylko w przypadku odzyskania długu. Ale i ta kwota może do nich wrócić, gdy skorzystają z opcji windykacji na koszt dłużnika. W jej wyegzekwowaniu pomaga Kaczmarski Inkasso. Ważna jest tu wszechstronność usługi – jeśli odzyskanie płatności poprzez windykację polubowną będzie niemożliwe, wsparcia udzieli  Kancelaria Prawna VIA LEX. Na zlecenie wierzyciela przeprowadzi ona wówczas windykację sądowo-egzekucyjną: przygotuje pozew, będzie reprezentować go przed sądem, a gdy zapadnie korzystny wyrok, skieruje sprawę do komornika, aby klient otrzymał należne pieniądze.

Z doświadczenia Kancelarii Prawnej VIA LEX wynika, że na rynku istnieje grupa firm-dłużników, które celowo nie regulują zobowiązań u kontrahentów, maksymalnie przeciągając płatności. W ten sposób kredytują swoją działalność kosztem innych przedsiębiorstw i nie są skłonne do negocjacji. Dyscyplinująco może na nie zadziałać dopiero przedsądowe wezwanie do zapłaty lub samo przekazanie sprawy do sądu. Zwykle odbywa się ono w trybie Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Taka ścieżka zapewnia szybsze przeprowadzenie sprawy, a średni czas oczekiwania na nakaz w EPU wynosi obecnie 3 miesiące. 

Zagmatwane umowy utrudniają rozliczenia

Praktyka Kancelarii Prawnej VIA LEX w obsłudze spraw gospodarczych wskazuje też, że dużym problem, z którym mierzą się przedsiębiorcy, są skomplikowane lub nieprecyzyjne zapisy w umowach handlowych.

– Część firm nie respektuje zapisów zawartych w dokumentach albo interpretuje je niezgodnie z pierwotnymi ustaleniami, szukając rozmaitych pretekstów do podważenia zasadności wystawienia faktury lub kwoty, na jaką opiewa. Na rynku funkcjonuje spora grupa przedsiębiorstw, które wręcz specjalizują się w takich „rozliczeniach” z kontrahentami. W rozmowach z nimi trzeba dużej wiedzy prawniczej i doświadczenia w obsłudze danej branży. Wiele z nich próbuje zyskać, ile się da, ale gdy pozew trafia do sądu i wizja procesu staje się realna, regulują dług. W znacznej części przypadków konieczne jest jednak rozstrzygnięcie przez sąd, a następnie przekazanie sprawy do komornika– mówi Konrad Siekierka, menedżer zarządzający, radca prawny w Kancelarii Prawnej VIA LEX

Finalnie uzyskanie tytułu wykonawczego umożliwia skierowanie wniosku o wszczęcie egzekucji do odpowiedniej kancelarii komorniczej. Kancelaria Prawna VIA LEX uruchamia i nadzoruje cały proces egzekucji długu. Na tym etapie podejmuje również działania mające skłonić dłużnika do dobrowolnej spłaty należności. Należy dodać, że wierzyciele mogą skutecznie wspierać działania komorników, gdyż często mają wiedzę o majątku dłużnika, którą warto przekazać kancelarii. Przedsiębiorcy nierzadko znają się, bo działają lokalnie lub w jednej branży i dzięki temu są w stanie udostępnić informacje o kontrahencie, przyspieszając egzekucję płatności.

Pełna obsługa dla odzyskania pieniędzy

Windykacja sądowo-egzekucyjna, prowadzona przez Kancelarię Prawną VIA LEX, obejmuje pełną obsługę spraw, począwszy od weryfikacji danych dłużnika i dokumentacji, aż po reprezentowanie klienta na wszystkich etapach postępowania. Kancelaria wykorzystuje przy tym autorskie metody współpracy z komornikami oraz nowoczesną technologię umożliwiającą masową obsługę spraw i wygodne raportowanie dla klienta. 

Najnowsze