e-wydanie

11 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Odroczone płatności vs kredyt kupiecki. Dlaczego potrzebujesz odroczonych płatności w swoim biznesie?

Usługi typu Buy Now Pay Later zdobywają rynek. Również ten B2B. Najprościej rzecz ujmując, BNPL to usługa pozwalająca odroczyć płatność nawet o kilkadziesiąt dni. Niektórzy powiedzą, że to marketingowo rozdmuchany kredyt kupiecki, ale… to nie do końca prawda. Przeczytaj o zaletach i dowiedz się, dlaczego odroczone płatności są dla ciebie korzystniejsze niż kredyt kupiecki! Może właśnie tej usługi jeszcze brakuje w twojej firmie?

Biznes zna mechanizm odraczania zapłaty od dawna. Zawsze wiązało się to jednak z pewnym ryzykiem w przypadku nierzetelności kontrahenta. To dlatego na kredyt kupiecki decydowano się najczęściej po dłuższej współpracy i to tylko z najbardziej zaufanymi kupującymi. Najczęściej takiego kredytu przedsiębiorca udzielał dopiero po co najmniej kilku płatnościach gotówkowych. Z usługą „Odroczone płatności”, którą znajdziesz w Apfino, jest inaczej! Śmiało możesz zachęcić do korzystania z niej nawet nowych kontrahentów, ponieważ 100 proc. ryzyka, w przypadku niewypłacalności kupującego, przejmuje dostawca tej usługi w Apfino, czyli spingo.

– Jeśli przedsiębiorca uruchomi możliwość korzystania z odroczonych płatności dla swoich kontrahentów, to kupujący zobaczy tę adnotację na fakturze. To kolejne narzędzie, które w znaczący sposób przyspiesza i ułatwia płatności pomiędzy firmami – wskazuje Łukasz Rozlach, prezes Comarch Finance Connect, właściciela Apfino i dodaje – Do tej pory klienci Apfino na swoich fakturach mogli bezpłatnie umieszczać link do szybkich płatności oraz pieczęć prewencyjną.

Całkowicie odmiennie kształtuje się też proces zawierania takiej umowy. W kredycie kupieckim, który znaliśmy dotychczas, procedura weryfikacji kontrahenta przebiegała manualnie. Przedsiębiorca musiał dotrzeć, a potem zapoznać się z danymi i całymi raportami dotyczącymi kontrahenta. Z doświadczenia wiesz zapewne, że taka weryfikacja robiona „na piechotę” trwa nawet do 10 dni. W przypadku „Odroczonych płatności” mamy do czynienia z całkowicie automatycznym procesem analizy kupującego. Dzięki temu ocena jest dostępna niemal natychmiast i – jeśli nie ma żadnych przeciwskazań – od razu można przechodzić do decyzji
o odroczeniu płatności.

Dostęp do usługi „Odroczone płatności” nie wiąże się też z żadnymi kosztami administracyjnymi, a jedynie z niewielką prowizją od operacji. Po prostu: bezpłatnie rejestrujesz się na www.apfino.pl, składasz prosty wniosek o uruchomienie tej usługi, a twój kontrahent, wybierając tę opcję płatności musi tylko zaakceptować przedstawiony wniosek. Tymczasem w kredycie kupieckim i niektórych formach faktoringu spotkać można się chociażby z opłatą za badanie limitu odbiorcy, kosztami windykacyjnymi czy prowizjami przygotowawczymi.

Wielką zaletą „Odroczonych płatności” jest finansowanie 100 proc. wartości zakupu. W przypadku kredytu kupieckiego częstą praktyką jest opłacanie zakupu w części od razu gotówką, a odroczenie płatności dotyczy pozostałej kwoty.

To kolosalna zmiana, która pozwala kupującemu dokonać zakupu, ale zachować swoje pieniądze na inne cele, co na pewno pozytywnie wpłynie na zarządzanie płynnością finansową. Podobnie jest w przypadku sprzedającego, który nie musi już czekać w nieskończoność na należne mu środki. Ma je tu i teraz, co usprawnia procesy zakupowe i inwestycyjne firmy.

Najnowsze