21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Fundacja, która buduje kompetencje przyszłości

Przez 10 lat w programie Adamed SmartUP wzięło udział blisko 500 młodych ludzi, których historie pokazują, że podążając za pasją do nauki można osiągać sukcesy na całym świecie. Jedna z uczestniczek, Emilia Staszór, opowiada o studiach w Szwecji w ramach prestiżowego programu magisterskiego Erasmus Mundus.

Adamed SmartUP to program edukacyjno-stypendialny, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-18 lat. Celem projektu jest wsparcie młodzieży w rozwoju talentów.

W każdej edycji programu docieramy do fantastycznych młodych osób z całej Polski, które wykazują się godną podziwu determinacją w realizacji swoich naukowych pasji. Chcemy je wesprzeć, wydobyć drzemiący w nich potencjał. Zależy nam, aby doświadczenie zdobyte podczas programu Adamed SmartUP zainspirowało ich do dalszego podążania ścieżką nauki – podkreśla Agnieszka Rejer-Mellin, koordynatorka Fundacji Adamed.

Spośród tysięcy chętnych co roku wyłaniani są pasjonaci nauki, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem wybitnych praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. Po jego zakończeniu zwycięzcy nagrody głównej otrzymują pakiet konsultacji edukacyjnych, a najlepsi spośród nich – dodatkowe wsparcie finansowe. Do szerokiego grona młodych naukowców kierowane są ponadto warsztaty Adamed SmartUP Academy organizowane we współpracy z wydziałami topowych polskich uczelni oraz materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej programu.

Żałuję, że nie mogę uczestniczyć w programie Adamed SmartUP jeszcze raz. Zebrała się tutaj cudowna młodzież. Czas, który spędziliśmy razem, był niesamowity, przepełniony pozytywną energią. Wszystkie wykłady i zajęcia były niezwykle wartościowe, a doświadczenie, które zdobyłam podczas tych tygodni do dzisiaj pomaga mi w codziennej pracy – mówi Emilia Staszór, uczestniczka 5. edycji Adamed SmartUP.

Na pytanie o to, co zyskała dzięki udziałowi w projekcie, dodaje: – Nabycie pewności siebie i spotkania z innymi ludźmi zafascynowanymi nauką. Pomogło mi to w wyborze dalszej ścieżki rozwoju. Jak opowiada, w trakcie studiów licencjackich z biotechnologii na Uniwersytecie Warszawskim przekonała się, że biologia molekularna najbardziej interesuje ją w kontekście medycznym.

Uczestniczka 5. edycji Adamed SmartUP ma także okazję zapoznać się ze szwedzką filozofią „lagom” oraz delektować się codziennym rytuałem zwanym „fika”. Mieszkanie w Szwecji – jak przyznaje – nie tylko poszerzyło jej horyzonty naukowe, ale także wprowadziło w unikalną kulturę.

W tym roku zgłosiło się 9550 chętnych – o ponad pół tysiąca więcej niż w ubiegłorocznej odsłonie. W marcu br. zakończył się trzeci etap rekrutacji, który wyłonił pięćdziesięciu uczestników obozu naukowego. Laureatów tegorocznej jubileuszowej edycji programu Adamed SmartUP poznamy podczas uroczystej gali finałowej we wrześniu.

KR

Najnowsze