14.6 C
Warszawa
środa, 12 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Fundacja “Dorastaj z Nami” na Gali Defence24 Days

Na poczatku maja, już po raz szósty, odbył się w Warszawie Defence24Days. To największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja poświęcona zagadnieniom obronności i bezpieczeństwa. Podczas wydarzenia odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez parę prezydencką i premiera Donalda Tuska. Poznaliśmy też laureata nagrody Orzeł Służby Publicznej.

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia konferencji była Gala, podczas której zgromadzeni goście wzięli udział w charytatywnej aukcji, z której całkowity dochód został przekazany na rzecz podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, tj. na rzecz dzieci poległych na służbie żołnierzy, strażaków, policjantów i ratowników, a także pracowników wszystkich służb publicznych w Polsce.

Podczas aukcji licytowano przedmioty, przekazane specjalnie na tę okazję przez najważniejsze osoby w państwie. Były to: naszyjnik z zawieszką z malachitu i spinki z orłem od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, okolicznościowe wydanie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z podpisem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, srebrny medal pamiątkowy „Wejście Polski do NATO” od premiera Donalda Tuska, spinki do mankietów od wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, wyjątkowy obraz od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a także zegarek z dedykacją od ministra, szefa BBN Jacka Siewiery.

Podczas aukcji zebrano kwotę 58 100 zł, która w całości zostanie wykorzystana na wsparcie i edukację dzieci, których rodzice zginęli albo zostali ciężko ranni podczas pełnienia służby. Na zakończenie wieczoru fundacja otrzymała dwie szczególne darowizny od firm Hyundai Rotem i BAE Systems o łącznej wartości 35 000 USD.

Jednocześnie na portalu Allegro ruszyła internetowa aukcja charytatywna, na której wystawiono kilkanaście przedmiotów, pozyskanych przez fundację od firm i osób prywatnych, które w ten sposób chciałyby włączyć się w działania Fundacji Dorastaj z Nami na rzecz dzieci strażaków, żołnierzy i policjantów poszkodowanych w czasie pracy na rzecz społeczeństwa i naszej ojczyzny.

Podczas dorocznej Gali Defence24 Days poznaliśmy też nazwisko pierwszego w historii zdobywcy Nagrody Orła Służby Publicznej. Został nim komisarz Andrzej Żuławiński, który w czasie swojego urlopu nad morzem, uratował topiącego się 11-letniego chłopca z niepełnosprawnością oraz jego ojca. Dramatyczne wydarzenie cały czas obserwowali z plaży żona policjanta i piątka jego małych dzieci. Odbierając Nagrodę Orła Służby Publicznej, komisarz Żuławiński powiedział: – Bardzo dziękuję Fundacji i Kapitule za to, że nominowała mnie do tak zaszczytnej nagrody. Dziękuję także, wszystkim nominowanym za ich służbę i chęć niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym. Korzystając z tego, że mogę dzisiaj powiedzieć kilka słów, to chciałbym w sposób szczególny podziękować mojej małżonce Ani. Wiem, że swoim bohaterskim czynem na naraziłem ją na ogromny stres. Wtedy na plaży, widziałem w jej oczach lęk, ale widziałem także, że nikt za tym chłopcem do wody nie wchodzi, że muszę go ratować. Aniu, dziękuję Ci bardzo.

Poza statuetką, zwycięzca odebrał także czek w wysokości 10 000 zł, którego fundatorem jest firma PwC, świadcząca usługi w zakresie doradztwa biznesowego, podatkowo-prawnego oraz audytu.

Długo zastanawialiśmy się jak powiedzieć „dziękuję” tym wszystkim ludziom, którzy codziennie narażają swoje zdrowie i życie, by chronić spokój nasz i naszej ojczyzny? Tym, którzy nad interes osobisty i strach przedkładają dobro wspólne, a dla których honor i odwaga to życiowe drogowskazy. Nasza Nagroda Orzeł służby Publicznej to właśnie wyraz takiego symbolicznego podziękowania dla żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników wszystkich służb publicznych w Polsce – mówi Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami:

Do ogłoszonego na początku 2024 r. konkursu, napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski. – Każde konkursowe zgłoszenie to osobna, przejmująca historia, to czyjeś uratowane życie albo ocalona z pożaru rodzina, to mnóstwo bezinteresownej pomocy i poświęcenia, które budzą szacunek. I które zasługują na nagrodę Orła Służby Publicznej. Dlatego Kapituła Nagrody, ostatecznie decydująca o wyborze osób nominowanych do nagrody głównej oraz o wyborze zdobywcy Orła Służby Publicznej, nie miała łatwego zadania – tłumaczą przedstawiciele fundacji.

W skład Kapituły Nagrody Orzeł Służby Publicznej weszli: Magdalena Pawlak, prezes zarządu Fundacji Dorastaj z Nami – Przewodnicząca Kapituły; Piotr Małecki, prezes Defence24; gen. broni w st. spocz. Edward Gruszka, doradca Ministra Obrony Narodowej; Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”; Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego; Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu, publicystka; Jan Adam Księżyk, członek Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie, radca prawny oraz ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Orzeł Służby Publicznej to wyróżnienie, które w tym roku zostało przyznane po raz pierwszy. Przeznaczone jest dla żołnierza albo funkcjonariusza jednej ze służb publicznych w Polsce, który w czasie pełnienia służby albo już po jej odbyciu wykazał się ponadprzeciętną, bohaterską i odważną postawą w swoim działaniu na rzecz innych osób. Nagroda honoruje ludzi mogących stanowić wzór dla młodego pokolenia, ludzi odznaczających się męstwem, uczciwością i gotowością do poświęcenia się na rzecz dobra wspólnego i drugiego człowieka.

Pomysłodawcy Nagrody Orła Służby Publicznej, kierują specjalne podziękowania do Fundacji BGK, której wsparcie i okazane zaufanie, pozwoliły opracować koncepcję i zasady organizacji całego konkursu.

WSK

Najnowsze