18.4 C
Warszawa
piątek, 19 lipca 2024

Jak projektować miasta dla mieszkańców i wspierać zrównoważony rozwój aglomeracji?

Życie w miastach, choć oferuje wiele możliwości, niesie ze sobą również liczne wyzwania, które mogą wpływać na komfort i jakość życia mieszkańców. Współczesne aglomeracje muszą zmierzyć się z problemami klimatycznymi, społecznymi i gospodarczymi, które często są ze sobą ściśle powiązane. Koncepcja miast 15-minutowych proponuje rozwiązania, które mogą uczynić życie w miejskich przestrzeniach bardziej zrównoważonym, inkluzyjnym i przyjaznym dla mieszkańców.

Współczesne metropolie stają przed wyzwaniami, które znacząco wpływają na komfort i jakość życia ich mieszkańców i przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Kryzys klimatyczny objawia się m.in. coraz częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, a postępujący trend wykluczenia społecznego marginalizuje osoby starsze, z niepełnosprawnościami lub o niższych dochodach, utrudniając im funkcjonowanie. Ponadto w aglomeracjach zaprojektowanych w sposób scentralizowany komfort życia obniżają korki, hałas czy też utrudniona komunikacja. Wspomniane wyzwania składają się na złożoną sieć problemów, którym w wielu obszarach może stawić czoła koncepcja miast 15-miuntowych oferująca bardziej zrównoważony, inkluzywny i zdrowy model urbanistyczny.

Wszystko, czego potrzeba – w zasięgu ręki

Autorem idei miast 15-minutowych jest Carlos Moreno, dyrektor naukowy laboratorium badawczego na paryskiej Sorbonie. Kluczowym elementem jego koncepcji jest kreowanie lub przekształcanie przestrzeni miejskich w sposób zdecentralizowany i rozproszony, aby zapewnić społeczności rozbudowaną ofertę handlowo-usługową oraz infrastrukturę komunikacyjną na stosunkowo niewielkim obszarze.

– Idea miast 15-miuntowych zakłada tworzenie przestrzeni miejskich w sposób policentryczny, zapewniając mieszkańcom łatwy dostęp do niezbędnych w codziennym życiu usług oraz infrastruktury. Jako Archicom wierzymy w tę koncepcję, co potwierdzają nasze inwestycje w całej Polsce, takie jak Fuzja w Łodzi czy Wieża Jeżyce w Poznaniu. Intuicyjnie realizowaliśmy jej założenia jeszcze zanim de facto powstała. Kreowanie miast w mikroskali, na wyciągnięcie ręki było w naszym DNA od zawsze. Najważniejsze dla mieszkańców punkty powinny być dla ludzi w pełni dostępne w ramach zdekarbonizowanych środków transportu – pieszo, rowerem czy komunikacją publiczną. Liczba minut to symbol, a istotą koncepcji jest policentryczna lokalność – mówi Waldemar Olbryk, prezes Zarządu w Archicom.

Dzięki promowaniu zrównoważonego transportu koncepcja ogranicza negatywny wpływ na środowisko i klimat. Nadawanie priorytetu lokalności przyczynia się przy tym zarówno do regeneracji gospodarki, jak i socjalizacji ludzi, a tym samym stymulowaniu interakcji społecznych.

Wygodne życie w mieście

– W ramach projektów Archicom kreujemy przestrzeń, która służy nie tylko celom mieszkaniowym, ale także umożliwia rekreację, wypoczynek, pracę czy też integrację sąsiedzką. Mam świadomość, że jako deweloper możemy wpływać jedynie na fragmenty miast, dlatego dbamy o to, aby poszczególne kwartały posiadały wszystkie niezbędne funkcje. Doskonałym odzwierciedleniem tej koncepcji jest wrocławska inwestycja Olimpia Port obejmująca blisko 3000 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 160 tys. mkw. Na jej terenie znajduje się wiele sklepów i punktów usługowych, 6 ha terenów zielonych, 1,5 km tras rowerowych i zachowane starodrzewie. Integracji ponad 10 tys. mieszkańców sprzyjają natomiast: klub mieszkańca, 2 pomieszczenia fitness, 2 boiska i 12 placów zabaw – dodaje Waldemar Olbryk.

Koncepcja miast 15-minutowych oferuje rozwiązania na wyzwania klimatyczne, społeczne i gospodarcze współczesnych metropolii. Poprzez zdecentralizowane planowanie i promowanie lokalności, dąży do stworzenia zrównoważonych i inkluzyjnych przestrzeni miejskich. Projekty takie jak Olimpia Port we Wrocławiu, realizowane przez Archicom, pokazują, jak w praktyce wdrażać tę ideę tworząc funkcjonalne i przyjazne dla mieszkańców osiedla.

Materiał partnera

Najnowsze