11.9 C
Warszawa
wtorek, 15 października 2024

Koniecznie przeczytaj

CBA (nie) do likwidacji.

Partyjny skok na naukę

Zgon Europy według Macrona

Odporność i siła w obliczu przeciwności losu

Historia Konrada Dębniaka, zawodnika Olimpiad Specjalnych Polska, pokazuje, jak sport pomaga odnaleźć w życiu pewność siebie, równość traktowania i cel.

David S. Evangelista

President & Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia

Sport przyniósł Konradowi Dębniakowi nie tylko radość, ale także dał 34-letniemu zawodnikowi Olimpiad Specjalnych Polska silne poczucie pewności siebie i prawdziwej równości w ramach rywalizacji z innymi zawodnikami.

– Kiedy uprawiam sport, ludzie zawsze traktują mnie z godnością, z zaufaniem – mówi Konrad Dębniak. – Podczas mojej pracy z trenerem Remigiuszem Woźniakiem i Olimpiadami Specjalnymi Polska nikt nigdy nie nazwał mnie słabszym, gorszym, bezużytecznym. Wręcz przeciwnie, moi rówieśnicy – bez względu na umiejętności – traktują mnie jak równego sobie sportowca. To jest dobre dla nas wszystkich.

Konrad twierdzi, że jego niepełnosprawność fizyczna i intelektualna w żaden sposób go nie ogranicza, a nawet wzmocniła jego zdolność do adaptacji i odkrywania nowych rzeczy. Często wspomina o korzyściach zdrowotnych, jakie odniósł dzięki ciągłym ćwiczeniom i zaangażowaniu społecznemu wraz z innymi sportowcami Olimpiad Specjalnych Polska.

– Uwielbiam przebywać z innymi sportowcami. Daje mi to radość, motywację i poczucie spełnienia. Czy może być coś lepszego? – mówi Dębniak.

Sport zmienia życie

W 2014 r., po ukończeniu szkoły specjalnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Konrad rozpoczął naukę w zawodzie technik informatyk. Następnie uczestniczył w warsztatach terapii zajęciowej. To tutaj jego życie oraz życie jego rodziny i społeczności zmieniło się na zawsze.

Gdy został przyjęty do Klubu Olimpiad Specjalnych Polska „Szansa” w Ostrowcu Świętokrzyskim, od razu zaczął trenować narciarstwo biegowe i nordic walking. – Moje ulubione sporty to koszykówka, narciarstwo biegowe i piłka nożna – dodaje zawodnik.

– Niestety, ze względu na mój stan zdrowia, są pewne sporty, których nie mogę uprawiać. Nawet w tych, w które mogę uczestniczyć, muszę bardzo skrzętnie dbać o to, aby nie narazić swojego zdrowia na szwank – mówi Konrad.

Konrad w styczniu 2024 r. wystąpił podczas III Kongresu ESG – konferencji dotyczącej kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Jego historia stała się jednym z najciekawszych punktów konferencji. Konrad stwierdził wtedy, że to głębokie poczucie dumy narodowej zmotywowało go do bycia jednym z pierwszych zawodników Olimpiad Specjalnych Polska, którzy wsparli szeroko zakrojone działania humanitarne, w czasie, gdy Polska zaczęła przyjmować ukraińskich uchodźców.

Przemawiając w imieniu grupy, która często jest postrzegana jako beneficjent wsparcia, Konrad stanowi doskonały przykład jasności myślenia i odwagi, jaką wykazują osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nawet w najtrudniejszych czasach.

Najnowsze