26 C
Warszawa
czwartek, 30 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Edukacja musi się rozwijać

XXI w. (a jesteśmy już w trzeciej jego dekadzie) stawia ciągle nowe wyzwania.

Jednym z nich są nowe formy kształcenia. To ważne, ponieważ dobre wykształcenie dla młodych ludzi to zwiększanie szansy na dobrą pracę. Przykładem, jak rozwijać bazę edukacyjną, jest powiat pilski i jego starosta Eligiusz Komarowski.

Nową inwestycją w oświacie jest Powiatowe Centrum Edukacji w Pile, które stanie się nowoczesną bazą kształcenia zawodowego na miarę XXI w. Właśnie został uruchomiony projekt „Gotowi do pracy – Powiatowe Centrum Edukacji w Pile szkoli zawodowców” – jego wartość to 620 tys. zł.

Powiatowe Centrum Edukacji w Pile dzięki pozyskanym środkom wyposaży w nowoczesny sprzęt 4 pracownie do praktycznej nauki zawodów: spawalnictwa, samochodową, pracownię CNC – programowania obrabiarek sterowanych numerycznie i pracownię komputerową wspomagania projektowania CAD/CAM. Przedsięwzięcie obejmuje także kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu.

To jednak nie koniec. Eligiusz Komarowski planuje stworzyć Centrum Innowacji Technologicznych. – W ramach projektu powstaną nowe sale dydaktyczne, np. mechatroniki samochodowej, robotyki, automatyki, spawalnictwa, w celu utworzenia nowych kierunków zawodowych, np. technik automatyk i technik spawalnictwa” – wyjaśnia Eligiusz Komarowski. – W sumie planujemy 26 pracowni, a maszyny, narzędzia i urządzenia będą takie, jak w nowoczesnych zakładach pracy. W praktyce będzie można nauczyć się tutaj każdego zawodu. Dzisiaj ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na wykształconych pracowników zawodowych dotychczasowy program Powiatowego Centrum Edukacji stał się już niewystarczający. Z Centrum Innowacji Technologicznych będą korzystać nie tylko uczniowie z powiatu pilskiego, ale w wyniku stosownych porozumień także młodzież z okolicznych powiatów z regionu północnej Wielkopolski.

Źródło: Agencja Informacyjna

Najnowsze