Z Jackiem Babińskim, wiceprezesem Zarządu Pekao TFI – najdłużej działającego, jednego z największych TFI w Polsce, rozmawiamy nie tylko o PPK i PPE.
W tym roku zdobyli Państwo kilka ważnych nagród za wyniki inwestycyjne w 2023 r., w tym za najlepiej pracujące w zeszłym roku PPK, a niedawno Państwa drugi program – PPE znalazł się w zestawieniu Najlepszych Produktów Inwestycyjnych 2024 r. „Gazety Finansowej”. To nie przypadek, że to właśnie programy emerytalne Pekao TFI są tak licznie nagradzane.
Bardzo się cieszę, że praca naszych zarządzających została doceniona, bo naprawdę pokazali klasę. Nagród jest faktycznie sporo. Pekao TFI zdobyło aż pięć statuetek Alfa 2023 przyznawanych przez wyspecjalizowaną firmę Analizy Online. To kolejny rok, kiedy fundusze Pekao TFI zostały nagrodzone Alfami. To jedne z najważniejszych trofeów na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Ustanowiliśmy absolutny historyczny rekord w liczbie zdobytych w jednej edycji Alf. Pekao TFI zdobyło nagrodę główną Alfa 2023 w kategorii Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz nagrodę w kategorii Najlepsze fundusze PPK.
Ale to nie koniec, bo – jak czytałem – dostali też Państwo Złoty Portfel za 2023 r.?
Tak, Złoty Portfel w kategorii Najlepszy fundusz PPK – prestiżowa nagroda przyznawana przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.
Z tego wynika, że ubiegły rok był dla Państwa rokiem triumfu.
Nie tylko ostatni rok, gdyż nagród dla Pekao TFI było w ubiegłych latach więcej. Warto wspomnieć prestiżową statuetkę Byki i Niedźwiedzie Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, w kategorii TFI roku za 2022 r. Mamy też kilka Alf czy Złotych Portfeli za wcześniejsze lata. Nieustannie dbamy o jakość zarządzania naszymi funduszami. Pokazaliśmy, że – pomimo bezprecedensowych, dramatycznych wydarzeń – można zarządzać funduszami PPK efektywnie, budując kapitał wielu tysięcy uczestników. Mam nadzieję, że przykład PPK zachęci zarówno ich uczestników, jak i innych klientów, do korzystania z oferowanych przez nas, innych, opartych na naszych funduszach inwestycyjnych, produktów idealnych do systematycznego, długoterminowego inwestowania, jak np. PPE, IKZE czy IKE, czy proponowanych przez Bank Pekao S.A. rozwiązań łączących zalety lokat i naszych funduszy. Otrzymane za zeszły rok nagrody cieszą, ale trzeba podkreślić, że na wyniki inwestycyjne rozwiązań emerytalnych, takich jak PPE, czy PPK, warto patrzeć przez dłuższą niż jednoroczna perspektywę, gdyż z samej definicji tego typu programy to rozwiązania długoterminowe, które mają nam budować kapitał w dłuższym okresie, kiedy zakończymy okres aktywności zawodowej.
W Pekao TFI mają Państwo duże doświadczenie z programami emerytalnymi
Dokładnie tak, gdyż od lat sami, jako pracownicy, korzystamy z Pracowniczego Programu Emerytalnego. Można powiedzieć, że jesteśmy żywym dowodem na to, że niewielkie kwoty odkładane przez lata mogą stanowić odpowiednie zabezpieczenie na czas emerytury.
Natomiast jeśli chodzi o PPK, to liczby nie kłamią – zaufało nam już ponad 25 tys. pracodawców i liczba ta wciąż rośnie.
Niedawno Państwa PPE znalazło się wśród Najlepszych Produktów Inwestycyjnych 2024 r. „Gazety Finansowej”.
Tak, jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania emerytalne są doceniane, bo naprawdę są tego warte. Nasze PPE w obecnej formie jest naprawdę niezwykle konkurencyjne, oferujemy szereg elastycznych strategii oraz nowoczesne wsparcie IT. Patrzymy też na to, aby nasze rozwiązania były efektywne kosztowo. Jestem przekonany, że zarówno pracodawcy, którzy zdecydują się na współpracę z nami przy PPE, jak i ich pracownicy, będą z nas zadowoleni.
Jak ocenia Pan w ogóle program PPK? Początki były ciężkie, ludzie nieufni, pamiętali historię olbrzymiego rozczarowania po sprawie OFE. W przypadku PPK, mimo znacznie trudniejszych czasów, po pięciu latach efekty są bardzo dobre.
Program PPK to chyba najlepszy program praktycznej edukacji finansowej w historii naszego rynku. Startował w bardzo trudnych czasach – bo bardzo szybko zderzył się z pandemią, potem wysoką inflacją i wojną – a mimo to wyniki inwestycyjne dla klientów są naprawdę znakomite. Zwłaszcza jeśli ktoś wybrał mądrze.
To w sumie potwierdza, że PPK były i są taką „szkołą” inwestowania dla wielu ludzi.
Zdecydowanie. Programy PPK, ale przecież i znacznie starsze – PPE – miały, mają i będą miały olbrzymią rolę edukacyjną. Wymierne korzyści finansowe sprawiają, że – chcąc nie chcąc – ludzie muszą choćby usłyszeć o giełdzie, akcjach, obligacjach czy funduszach. Oczywiście, nie jestem naiwny, zdaję sobie sprawę, że wielu – nawet słysząc, nie będzie słuchało, a w programie jest czy będzie z automatu lub przypadku. Ale myślę, że naprawdę bardzo wiele osób zupełnie serio pierwszy raz przy okazji PPK czy PPE usłyszało choćby wspomniane pojęcia. A to już coś!
Tak dużo mówi się teraz o sztucznej inteligencji. Czy Państwo z niej korzystacie w swojej codziennej pracy? Czy może być tak, że za parę lat PPK i PPE będą zarządzały już tylko maszyny?
Korzystamy z coraz nowocześniejszych rozwiązań informatycznych, żeby wspomagać i kontrolować prace naszych zarządzających. Na razie bardziej jednak ufamy świetnie przygotowanym i doświadczonym ludziom, którzy te maszyny wykorzystują, by „dowozić” coraz lepsze wyniki dla klientów. Na pewno osławiona sztuczna inteligencja będzie coraz mocniej wykorzystywana np. w analizach i kontroli, ale najważniejsze decyzje, póki co, pozostawimy w rękach ludzi. Zwłaszcza że mamy świetny zespół – wyniki i nagrody, o których rozmawialiśmy, są tego najlepszym dowodem. Dlatego zapraszam do inwestowania z nami. Do mądrych wyborów PPK i PPE – my jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Jest to materiał reklamowy. Inwestowanie w fundusz inwestycyjny wiąże się z ryzykami. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy zapoznać się z prospektem informacyjnym funduszu, zawierającym szczegółowy opis tych ryzyk i zwięzły opis praw uczestników, dokumentem zawierającym kluczowe informacje oraz, w przypadku specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, informacją dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego, które, wraz z tabelą opłat i sprawozdaniami finansowymi funduszy/subfunduszy, są dostępne w jęz. polskim u podmiotów prowadzących dystrybucję i na www.pekaotfi.pl. Fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Uczestnik funduszu powinien mieć świadomość możliwości osiągnięcia zysku, ale także poniesienia straty przynajmniej części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji zależy m.in. od wysokości opłat (manipulacyjnych, za zarządzanie) oraz podatku od dochodów kapitałowych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów, nie jest formą pomocy prawnej. Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.
Materiał partnera