-1 C
Warszawa
piątek, 22 listopada 2024

Koniecznie przeczytaj

ESG: obrona konieczna. Nowy numer „Raportu ESG” jest już na rynku

W salonach Empik w całej Polsce, a także w sieci internetowych księgarni, jest już dostępny nowy, podwójny numer magazynu „Raport ESG”. Magazyn, który tym razem liczy aż 100 stron, porusza tematy społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony środowiska i ładu korporacyjnego. W numerze znajdziemy też specjalny dodatek: Bądź gotowy i zachowaj spokój. Cena magazynu, pomimo zwiększonej objętości, pozostała ta sama.

Przewodnia nić tematyczna obecnego numeru może zaskakiwać. ESG, zrównoważony rozwój, taksonomia nie były i często nadal nie są kojarzone z obronnością, przemysłem obronnym, armią. Często uważano te dziedziny za sprzeczne z ideami zrównoważonego rozwoju. Ale kto pojedzie do rodziców, których dzieci były w szpitalu onkologicznym zniszczonym przez pocisk manewrujący Ch-101 i powie im w oczy, że porządnych biznesmenów nie obchodzi realne powstrzymanie morderczej agresji? To, nie da się ukryć emocjonalne pytanie, redakcja zadaje czytelnikom. I wspólnie ze swoimi rozmówcami szuka odpowiedzi.

W magazynie znajdziemy m.in. rozmowy z prof. ALK dr. hab. Bolesławem Rokiem, profesorem zrównoważonego zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego i współtwórcą Climate Leadership w ramach UNEP/GRID, Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz dr. Henryką Bochniarz, przewodniczącą Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

W wywiadach poruszanych jest mnóstwo wątków. Mowa m.in. o nowej Komisji Europejskiej, Europejskiem Forum Nowych Idei czy Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jednak we wszystkich przewinęły się trzy kwestie: Europejskiego Zielonego Ładu, obronności oraz rozwoju sztucznej inteligencji.

Każdy z rozmówców udzielał czasem nieco odmiennych odpowiedzi, trochę inaczej rozkładał akcenty, wskazywał na inne okoliczności. Każdy jednak przyznał, że relacja między ESG a obronnością jest bardzo ważną.

Bądź gotowy i zachowaj spokój

Redakcja zaprosiła na swoje łamy ekspertów Fundacji XBW im. Ignacego Krasickiego, którzy przygotowali praktyczny poradnik o tym, jak przygotować się do sytuacji kryzysowych, jak na nie reagować i co włożyć do plecaka ewakuacyjnego. O tym, jak jest to ważne, przekonaliśmy się w dniach powodzi, której niszczycielską siłę obserwowaliśmy w ostatnich dniach. To dodatek specjalny, który ma osiem stron i znajduje się w samym środku magazynu.

W numerze znajdziemy też wiele innych inspirujących tematów. Redakcja piórem i ustami ekspertów porusza zagadnienia z różnych dziedzin świata zrównoważonego rozwoju i ESG. W „Raporcie” znajdziemy przykłady działalności Grupy Ferrero, Grupy Żabka, Fundacji Adamed, polskich firm budowlanych w kontekście zielonej transformacji, takich jak spółka Strabag.

W magazynie przeczytamy relację z jubileuszowej edycji festiwalu Ślimakowe rytmy, który odbył się w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. To inicjatywa prof. Henryka Skarżyńskiego, światowej sławy otolaryngologa i autorytetu medycznego, który w ten sposób udowadnia, że muzyka i medycyna mówią jednym językiem.

Na stronach magazynu ujrzymy również nieznany obraz polskiej wsi zaprezentowany podczas konferencji naukowej pt. „Polska wieś – wieś europejska: bilans 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej z perspektywy rolników, przedsiębiorców, polityków i ekspertów”. W konferencji zorganizowanej przez Instytut Ekonomii i Finansów SGGW oraz Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, która jest wydawcą „Raportu ESG”, wzięli udział m.in.: minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, dr Marek Sawicki, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, były minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek senior Sejmu X kadencji, oraz Urszula Pasławska, przewodnicząca sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Dużo miejsca w magazynie poświęcono też Welconomy Forum in Toruń, jednemu z największych kongresów społeczno-gospodarczych w Polsce. Trudno się dziwić – podczas tego wydarzenia prezes Fundacji XBW Urszula Jóźwiak otrzymała nagrodę Ambasadora Welconomy za swoje zaangażowanie w działania fundacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wartości ESG. Jednym z przykładów tych działań jest m.in. magazyn „Raport ESG”.

Redakcja prezentuje też tradycyjnie tekst idący „pod prąd”, tym razem autorstwa liberała Jerzego Wysockiego.

Jedyny taki raport w Polsce

„Raport ESG” to magazyn gospodarczy i pierwsze takie wydawnictwo na polskim rynku poświęcone zagadnieniom ESG. Wydawcą magazynu jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, główny organizator Kongresu ESG. Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa, którego IV edycja odbędzie się 29 stycznia 2025 r.

Fundacja współorganizuje także konkurs o tytuł Pracodawcy Godnego Zaufania, promujący dobre praktyki pracodawców, którego XIV już edycja odbędzie się w listopadzie 2024 r.

W magazynie, dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej, na 100 stronach znajdziemy opinie, komentarze i artykuły, a także wskazówki i kierunki działania dla rozwoju idei ESG przygotowane z myślą o polskich przedsiębiorcach. Po raz pierwszy informacje na ten temat zostały zebrane w jednym miejscu, w przyjaznej czytelnikowi formie. Cena „Raportu” to 19,90 zł.

Wydawnictwo, oprócz sklepów sieci Empik, jest też dostępne w księgarniach internetowych, m.in. e-Kiosk.pl, Nexto.pl czy egazety.pl.

ARK

Najnowsze