22 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

O przyszłych lekarzach, artystach i rozmowach kwalifikacyjnych

Przyszły lekarz musi przede wszystkim zastanowić się, czy potrafi być konsekwentny, ponieważ pacjenci często nas zaskakują. Wydaje nam się, że pacjent ma błahe schorzenie, a okazuje się, że jest zupełnie inaczej – mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu, w najnowszym filmie opublikowanym na platformie edukacyjnej azir.edu.pl.

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla AZiR, można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska. Prof. Skarżyński podkreśla, że lekarz powinien rozwijać swoją wyobraźnię, korzystając z różnych dziedzin, a jego wiedza nie powinna ograniczać się do znajomości grup krwi czy leków. W innym wypadku nie będzie dobrym lekarzem.
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną? – Na pewno najważniejszą kwestią jest bycie świadomym, z kim mamy umówioną rozmowę – nie chodzi tylko o to, z kim personalnie i jaką funkcję ta osoba pełni w danej firmie. Często się tak zdarza, że kandydaci wysyłają wiele aplikacji i po prostu nie pamiętają, do jakiej firmy i do jakiej branży przychodzą na spotkanie. A my zwracamy uwagę na to, czy ktoś jest zmotywowany do tego, żeby związać się właśnie z nami, chociażby na krótkotrwałą przygodę – podkreśla Małgorzata Frankowska, dyrektor HR w Benefit Systems, która od ponad 20 lat pracuje w obszarze HR, w organizacjach o różnym profilu działalności. Według niej, pożądane cechy kandydata do pracy, z punktu widzenia rekruterów, to: inicjatywa, otwartość, ciekawość świata czy chęć do rozwoju. – Warto pamiętać o tym, że wszyscy mamy uzdolnienia plastyczne – jedni większe, drudzy mniejsze. Tak samo, jak mamy uzdolnienia literackie, muzyczne, bo to jest właśnie konstrukcja człowieka – przekonuje natomiast prof. dr hab. Lech Majewski, znany grafik i plakacista, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a obecnie jego wykładowca. Jak podkreśla, warszawska ASP uczy studentów bardzo szeroko.

Najnowsze