0.9 C
Warszawa
wtorek, 21 stycznia 2025

Japonia chce zmienić polską energetykę

Polska minister Marzena Czarnecka i japoński wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Shinji Takeuchi podpisali porozumienie w sprawie współpracy w sektorze jądrowym. Warszawę odwiedziło także ok. 20 japońskich przedsiębiorców, z którymi omówiono potencjalne wspólne projekty.

Magda Groń

Kilka dni temu Polska podpisała z Japonią memorandum o współpracy w sektorze jądrowym. „Podpisane memorandum jest potwierdzeniem zainteresowania dwustronną współpracą obu państw na rzecz rozwoju energetyki jądrowej jako technologii pozwalającej osiągać cele transformacji energetycznej oraz wpływającej pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne. Wiodące firmy japońskiego sektora jądrowego wykazują zainteresowanie rozwojem współpracy z firmami europejskimi” – podano w ministerialnym komunikacie. „Elementem współpracy polsko-japońskiej w obszarze energii jądrowej jest także kooperacja z Japan Atomic Industrial Forum International Cooperation Centre (JAIF ICC – JICC) – działającym przy japońskim Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI). JICC realizuje działania wspomagające budowanie kompetencji krajów wdrażających energetykę jądrową poprzez wymianę informacji, misje ekspertów oraz organizowanie warsztatów, konferencji i seminariów, w obszarach, takich jak rozwój zasobów ludzkich, komunikacja społeczna, bezpieczeństwo jądrowe oraz przygotowanie niezbędnej infrastruktury dla projektów jądrowych. Współpraca ta pozwala Polsce budować umiejętności i kompetencje jądrowe, co jest kluczowe dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej” – poinformowało na swojej stronie polskie Ministerstwo Przemysłu.

Nieco więcej o wizycie w Polsce napisała strona japońska w swoich rządowych komunikatach. „Konsultacje odbyły się z udziałem prywatnych firm i odpowiednich agencji rządowych z obu krajów, a tematem była współpraca między dwoma krajami, szczególnie w sektorze energetycznym. Obie strony, uznając konieczność transformacji energetycznej, wprowadzenia czystej energii, wymieniły poglądy na temat jej rozwoju, w tym energii odnawialnej, wodoru, amoniaku, energii jądrowej i technologii CCUS. Potwierdziły również potrzebę przyspieszenia dekarbonizacji w sektorze energetycznym i wyraziły zainteresowanie współpracą z dostawcami zaawansowanych technologii Japonii w tych dziedzinach w celu rozwiązania tego problemu” – podkreślili Japończycy.

„Obie strony zapewniły, że będą zachęcać japońskie firmy do inwestowania w Polsce. W tym celu możliwe jest wykorzystanie ofert przygotowywanych przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii w ramach Polskiej Strefy Inwestycji oraz w ramach pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o strategicznym znaczeniu dla przejścia na gospodarkę zeroemisyjną. Po stronie japońskiej możliwe jest wykorzystanie programów wsparcia oferowanych przez Organizację Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych. Będą one dążyć do tego, aby oba kraje zapewniły wsparcie finansowe tym projektom” – dodali.


Ponadto japońska Organizacja Handlu Zagranicznego i Polska Agencja Inwestycji i Handlu potwierdziły, że będą nadal wspierać „kojarzenie firm” z obu krajów na podstawie memorandum podpisanego wiosną ubiegłego roku.

„Odwiedziliśmy obiekty związane z wodorem w ORLEN-ie, który jest jednym z największych polskich koncernów energetycznych. Uczestnicy wymienili się opiniami na temat średnio- i długoterminowego planu transformacji energetycznej firmy, przykładami współpracy z japońskimi firmami oraz podzielili się problemami” – poinformował rząd Japonii w sprawozdaniu z wizyty w Warszawie.

FMC27news