1.6 C
Warszawa
czwartek, 16 stycznia 2025

Pieniądze na zazielenianie gospodarki

Każdy, kto planuje przyjazną dla środowiska inwestycję, może dostać w Credit Agricole kredyty na preferencyjnych warunkach lub gwarancje kredytowe z dotacją. Bank ma w swojej ofercie różnorodne rozwiązania, zarówno dla małych, jak i dużych firm.

Agata Kraczek

Pan Stefan z Niedźwiednika w województwie dolnośląskim z odnawialnymi źródłami energii zaprzyjaźniony jest od dawna. Sąsiadów już jakiś czas temu przestały dziwić panele fotowoltaiczne na dachach domu i zabudowań gospodarskich. Ciekawskie spojrzenia przyciągają za to cztery niewielkie białe kopuły, które wyrosły niedawno na łące na tyłach obory. To biogazownia, z której pan Stefan jest bardzo dumny.

– To nowoczesna instalacja sprowadzona z Niemiec, zasilana kiszonką z kukurydzy. Po przejściu procesu fermentacyjnego zamienia się w świetnie zbilansowany nawóz, który stosujemy na naszych polach. Przy okazji wytwarzamy własną, bardzo tanią energię – opowiada pan Stefan.

Takie inwestycje jak biogazownia w Niedźwiedniku powstają w całym kraju dzięki narzędziom finansowym oferowanym przez bank Credit Agricole. Rolnicy i przedsiębiorcy rolni zainteresowani poprawą efektywności energetycznej i wykorzystaniem potencjału swego gospodarstwa mogą skorzystać np. z Zielonego Kredytu. To oferta do 20 mln zł na okres spłaty do 20 lat. Wystarczy skontaktować się z mobilnym doradcą klienta agrobiznesowego Credit Agricole, a ten na pierwszym spotkaniu oceni zdolność kredytową i pomoże załatwić wszelkie formalności.

Kredyt Ekologiczny z unijną dotacją

Środki na inwestycje przyjazne środowisku dostępne są również dla firm „miejskich”. Takim wsparciem jest Kredyt Ekologiczny FENG wraz z bezzwrotną dotacją unijną. Środki pozyskane w ten sposób mogą być przeznaczone na realizację inwestycji poprawiających efektywność energetyczną.

– Dzięki temu rozwiązaniu firmy mogą uzyskać wsparcie finansowe na projekty przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Maciej Zatorski, dyrektor Pionu Produktów Bankowości Korporacyjnej w Credit Agricole.

Inną formą wsparcia inwestycji prośrodowiskowych są gwarancje kredytowe Ekomax i Biznesmax Plus oferowane dla klientów biznesowych przez Credit Agricole we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Z gwarancji Ekomax mogą korzystać małe i średnie firmy, które planują termomodernizację budynków lub chcą wprowadzić rozwiązania zmniejszające zużycie energii.

Biznesmax Plus jest formą zabezpieczenia kredytów inwestycyjnych przeznaczonych na innowacje, ekoinnowacje lub transformację cyfrową. Obie gwarancje zabezpieczają do 80 proc. kwoty kredytu inwestycyjnego i w obu przypadkach można dostać również do 20 proc. dopłaty ze środków unijnych.

Jak przekonuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole, transformacja energetyczna i przestawianie gospodarki na „zielone” tory to nie jest żadna fanaberia. – Dziś to już standard rynkowy i odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów. Im szybciej biznes to zrozumie, tym więcej nowych klientów uda mu się pozyskać.

Materiał partnera

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

FMC27news