ESG (environmental, social, governance) staje się kluczowym elementem strategii biznesowych firm na całym świecie. W oparciu o unijne regulacje już w 2025 r. część przedsiębiorstw będzie musiała raportować dane o swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Odpowiednie narzędzia mogą znacząco ułatwić ten proces, a globalne standardy GS1 stanowią tego doskonały przykład.
Olena Kobylchenko, menedżer ds. ESG, GS1 Polska
Wsparcie w raportowaniu ESG
Standardy GS1 od ponad 50 lat tworzą globalny język biznesu. Łączą wszystkie branże – od produkcji, przez handel, aż po ochronę zdrowia, umożliwiając przepływ wystandaryzowanych danych. Dostęp do tych danych i ich wykorzystanie zwiększa efektywność wielu procesów biznesowych.
Standardy GS1 odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu raportowania ESG. Umożliwiają efektywne zarządzanie danymi, zwiększają transparentność i pomagają firmom sprostać rosnącym wymaganiom regulacyjnym i społecznym.
Największe korzyści z wykorzystywania standardów GS1 w ESG:
- Zwiększona efektywność: proces zbierania danych ESG jest zautomatyzowany i wystandaryzowany.
- Lepsza jakość danych: ujednolicone dane umożliwiają dokładniejsze raportowanie i analizę.
- Zgodność z regulacjami: uwzględnione są wymogi ESRS i inne międzynarodowe standardy raportowania.
- Poprawa reputacji: wykazanie zaangażowania w zrównoważony rozwój wzmacnia wizerunek firmy.
GS1 Polska przygotowała rozwiązanie, które pokazuje, jak wybrane standardy i rozwiązania GS1 mogą być wykorzystane do obliczenia i ujawnienia danego wskaźnika w ramach standardu ESRS.
Standard ESRS | Standard/rozwiązanie GS1 |
ESRS E1 Zmiana klimatu | GTIN, GLN, GIAI, GSIN, SSCC, etykieta transportowa GS1, etykieta transportowo-logistyczna GS1, GS1 EDI, paperless |
ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym | GTIN, GIAI, GRAI, GINC, GSIN, SSCC, GDM, GLN, GS1 DataMatrix, GS1 EDI, paperless, GS1 QR |
ESRS S4 Konsumenci i użytkownicy końcowi | GS1 Data Matrix, GS1 QR, GS1 DataBar, GS1 Digital Link, GS1 GTS2, GSRN |
ESRS S1 Własne zasoby pracownicze | GLN |
ESRS S2 Pracownicy w łańcuchu wartości | GLN, GS1 GTS2 |
ESRS G1 Prowadzenie działalności gospodarczej | GINC, GIAI, GRAI, GDM, GSIN, GTIN, GLN, GS1 Digital Link, SSCC |
Przykłady standardów pomocnych w raportowaniu ESG:
- GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej): pozwala na śledzenie emisji CO₂ na każdym etapie życia produktu.
- GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny): identyfikuje lokalizacje dostawców i producentów.
- SSCC (Seryjny Kod Jednostki Logistycznej): zwiększa transparentność i efektywność w śledzeniu przesyłek.
- GRAI (Globalny Identyfikator Aktywów Zwrotnych): wspiera zarządzanie zasobami wielokrotnego użytku.
- GIAI (Globalny Identyfikator Aktywów Indywidualnych): umożliwia śledzenie zasobów firmy.
Narzędzie dostępne jest na stronie GS1 Polska: Standardy GS1 a raportowanie ESG.
Edukacja kluczem do sukcesu
Edukacja rynku na temat standaryzacji i gromadzenia danych jest niezbędna dla prawidłowego raportowania ESG. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez GS1 Polska w 2024 r. wśród 248 przedstawicieli MŚP, 55,1 proc. badanych nie wie, czym jest ESG, a 62,1 proc. nie zna aktualnie obowiązujących regulacji prawnych (CSRD).
GS1 Polska prowadzi szereg działań edukacyjnych, aby ułatwić Uczestnikom Systemu GS1, czyli ponad 46 tys. firm, raportowanie ESG zgodnie z dyrektywą CSRD, m.in.:
- Przeprowadziła badanie i wydała raport „Przedsiębiorcy MŚP a ESG: diagnoza GS1 Polska”, który zawiera wskazówki dla MŚP, jak prowadzić biznes w sposób zrównoważony i przygotować się do raportowania ESG.
- Przeprowadziła wraz z Polskim Instytutem Transportu Drogowego badanie i współtworzyła raport „ESG w TSL. Jesteśmy gotowi?”, który jest praktycznym przewodnikiem po zawiłościach ESG w sektorze TSL.
- Opracowała narzędzie pomagające w raportowaniu ESG w oparciu o standardy i rozwiązania GS1.
- Udostępniła bezpłatne szkolenie o ESG „ESG to nie moda. To obowiązek”.
- Dzieli się wiedzą o ESG na Akademii Cyfryzacji GS1 Polska.
- Nawiązała partnerstwo z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polskim Stowarzyszeniem ESG, EY, UNGC (United Nations Global Compact), Instytutem Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska oraz UNEP/GRID, aby popularyzować wiedzę o ESG i roli globalnych standardów GS1 w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Współczesny świat stawia przed firmami wyzwania związane z raportowaniem ESG. Wsparciem mogą być globalne standardy GS1, które odgrywają ważną rolę w budowaniu zrównoważonych łańcuchów dostaw. Poprzez automatyzację, digitalizację i standaryzację danych, GS1 wspiera firmy w osiąganiu ich celów biznesowych i środowiskowych, budując tym samym lepszą przyszłość dla nas wszystkich.