4.9 C
Warszawa
czwartek, 6 lutego 2025

Zaangażowanie społeczne Generali Polska

Wsparcie matek i dzieci w ramach programu Dobry Początek, kontynuacja przełomowego programu terapeutycznej hipotermii leczniczej w transporcie noworodków, organizacja sportowego obozu Generali Soccer Camp dla dzieci z Ukrainy i Białorusi oraz pomoc Ochotniczym Strażom Pożarnym działających na terenach objętych powodzią – to inicjatywy zrealizowane przez Generali Polska dla społeczności w 2024 r.

– Dobry Początek to kooperacja Generali Polska, The Human Safety Net i Caritas Polska na rzecz kobiet i dzieci, które przebywają czasowo w domach samotnej matki. Podczas serii warsztatów mamy uczą się unikania przemocy m.in. w relacjach z dziećmi oraz wartościowego spędzania czasu z nimi, planowania przyszłości czy radzenia sobie z emocjami. W tym czasie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, by mamy mogły w pełni skorzystać ze szkoleń. Program uzupełniają akcje charytatywne przygotowywane przez naszych wolontariuszy – mówi Hanna Rajkowska, ekspertka ds. projektów THSN w Generali Polska.

W ramach corocznego czerwcowego Wyzwania The Human Safety Net pracownicy, agenci i przyjaciele Generali Polska zorganizowali szereg aktywności, aby nagłośnić zbiórkę pieniędzy na wspólne wakacje dla części mam i dzieci. Dodatkowo pomalowali i odnowili wymagające tego pomieszczenia w wybranych DSM. W grudniu natomiast ufundowali świąteczne prezenty dla ponad 150 dzieci z domów samotnej matki i z domów dziecka.

Nowoczesna pomoc medyczna

Kolejnym ważnym projektem była kontynuacja programu terapeutycznej hipotermii leczniczej w transporcie noworodków. Program został zainicjowany już pod koniec 2019 r. przez Generali Polska, Fundację The Human Safety Net, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i profesora Jana Mazelę, kierownika Oddziału Neonatologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

– W Polsce dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była stacjonarnie, w wybranych ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków musiały dotrzeć do nich w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach. Dzięki przygotowanemu na UM w Poznaniu we współpracy z Generali i Fundacją THSN projektowi wykorzystania hipotermii leczniczej już w trakcie transportu noworodki szybciej otrzymują niezbędną pomoc i leczenie. Dotychczas przeszkolony personel medyczny, lekarze i pielęgniarki pomogli 28 noworodkom, które otrzymały szansę na lepszą, zdrową przyszłość – mówi Justyna Szafraniec, dyrektor ds. PR w Generali Polska.

Od 2024 r. piąty szpital – Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – jadąc po noworodka z asfiksją, może już stosować hipotermię leczniczą podczas całego transportu. Wcześniej te urządzenia trafiły do Poznania, Zielonej Góry, Bydgoszczy i Łodzi.

Sport, ekologia i bezpieczeństwo wszechstronne działania Generali

We wrześniu 2024 r. wraz z Caritas Polska, Legią Warszawa i Fundacją Paolo Rossiego został zorganizowany Generali Soccer Camp w ramach programu THSN dla uchodźców. Na boisku treningowym Legii Warszawa w sesjach treningowych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów z Włoch i Legii Warszawa uczestniczyło prawie 80 dzieci z Ukrainy i Białorusi w wieku 6-15 lat – podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Ambasadorem projektu był włoski piłkarz Gianluca Zambrotta.

W 2024 r. Generali wsparło także Ochotnicze Straże Pożarne (OSP) z pięciu gmin, przekazując fundusze na zakup niezbędnego sprzętu ratowniczego i przeciwpowodziowego. Decyzja o wsparciu była odpowiedzią na skutki powodzi, które nawiedziły te regiony.

Firma została również drugi rok z rzędu oficjalnym ubezpieczycielem uczestników społecznego sprzątania rzek – Operacji Czysta Rzeka. W ramach współpracy Generali Polska objęło ochroną m.in. wszystkich wolontariuszy biorących udział w akcjach Operacji w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków. Również w przypadku tego partnerstwa zaangażowali się wolontariusze Generali i dołączyli do akcji, by w dniu Święta Ziemi posprzątać okolice Wisły w Kazimierzu Dolnym.

W 2024 r. w ramach Operacji Czysta Rzeka prawie 900 sztabów zorganizowało ponad 1 tys. akcji, w których ponad 29 tys. wolontariuszy zebrało ok. 600 t śmieci do 37 tys. worków.

FMC27news