Jacek Komuda i jego nowa książka w centrum zainteresowania

Najnowsza książka Jacka Komudy: „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” znalazła się w czołówce najlepiej sprzedających się książek w kwietniu 2025 r. Zajmuje drugie miejsce w kategorii książka historyczna w sieci Empik i piątą pozycję wśród bestsellerów w księgarni internetowej Dressler.

Jacek Komuda przyzwyczaił swoich czytelników do barwnych i wciągających powieści historycznych. Podobnie jest i tym razem. W swojej najnowszej książce autor analizuje przyczyny upadku Pierwszej Rzeczypospolitej, potężnego państwa, które w 1618 r. rozciągało się od Bałtyku po Morze Czarne.

Autor przedstawia, jakie mechanizmy doprowadziły do upadku polskiej państwowości pod koniec XVIII w. Upadek Pierwszej Rzeczypospolitej był procesem długotrwałym, którego kulminacją były rozbiory dokonane przez trzy sąsiednie mocarstwa: Rosję, Prusy oraz Austrię. Z książki Jacka Komudy możemy dowiedzieć się, jakie były faktyczne przyczyny tego procesu. Autor walczy m.in. ze stereotypami, jakie krążą wokół tego tematu, np. szukanie winy w instytucji Liberum Veto.

– Komuda nie zanudza, nie zamula treści zbędnymi szczegółami, pomimo erudycji nie zamęcza czytelnika. Jego opisy postaci, niekiedy awanturniczych, są pełnokrwiste, barwne, mogące posłużyć do stworzenia filmowych seriali. Autor zresztą przypomina dzieje Krystiana Kalksteina, które były inspiracją dla twórców serialu „Czarnych Chmur”. A przetyka swe opisy skondensowanymi rozważaniami np. o gospodarce, powołując się na materiały źródłowe. To naprawdę świetnie się czyta – przekonuje Bogusław Mazur na portalu Salon24.

Wydawnictwo Fabryka Słów, które stoi za najnowszą publikacją Jacka Komudy, od lat specjalizuje się w literaturze historycznej, fantastycznej czy science fiction. Współpracuje ze znanymi pisarzami, takimi jak wymieniony już Jacek Komuda, a także Andrzej Pilipiuk czy Maja Lidia Kossakowska, którzy mają na swoim koncie liczne, świetnie sprzedające się publikacje.

Książkę można kupić m.in. w księgarni internetowej Empik i Świat Książki. Projekt wspierany jest przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, której misją jest rozpowszechnianie wiedzy o historii Polski.

DEC

Podobne wpisy