Kolejna edycja festiwalu „Ślimakowe Rytmy”
To było wyjątkowe wydarzenie. W Światowym Centrum Słuchu został zorganizowany XI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się pod hasłem „Przez ucho do serca – przegląd dźwięków odległych”. Była to niepowtarzalna okazja, by posłuchać muzyki w wykonaniu osób korzystających z implantów słuchowych. Koncert uświetnił występ wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzesimira Dębskiego.
Podczas Koncertu Galowego na scenie wystąpili utalentowani muzycy i wokaliści z implantami słuchowymi, reprezentujący różne kraje z sześciu kontynentów. Ich występy, pełne różnorodności kulturowej i muzycznej, przeniosły publiczność w świat odległych, fascynujących dźwięków. Kulminacją wydarzenia był występ kwartetu smyczkowego pod dyrekcją wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzesimira Dębskiego, który wykonał utwory inspirowane dźwiękami czterech stron świata. Na zakończenie zaprezentowano hymn Festiwalu „Świat, który słyszę” do słów prof. Henryka Skarżyńskiego. Była to poruszająca i emocjonalna podróż przez muzykę i historię pokonywania barier zdrowotnych.
W przededniu Festiwalu w Światowym Centrum Słuchu, w Kajetanach, odbyła się XI Konferencja Naukowa „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” – interdyscyplinarne spotkanie specjalistów z zakresu audiologii, muzykoterapii i pedagogiki muzycznej poświęcone roli muzyki w rehabilitacji słuchowej i codziennym życiu osób z implantami słuchowymi. Równolegle odbyły się warsztaty muzykoterapii, podczas których uczestnicy mogli doświadczyć kojącej mocy dźwięku, poznać techniki relaksacyjne i uwolnić emocje w improwizowanych działaniach muzycznych.
Festiwal „Ślimakowe Rytmy”, który odbył się 17 i 18 lipca 2025 r., to wydarzenie o ponad 10 letniej tradycji i międzynarodowym prestiżu, którego organizatorem jest prof. Skarżyński. Na festiwalu występowali wybitni artyści polscy i z zagranicy, tacy jak Irena Santor czy Vadim Brodski oraz muzycy z ponad 25 krajów. W jury zasiadają przedstawiciele świata muzyki, nauki i kultury, w tym osoby związane z Festiwalem Chopinowskim. Uczestnicy Festiwalu udowadniają, że mimo ograniczeń słuchowych można z sukcesem rozwijać kariery muzyczne i naukowe – inspirując kolejne pokolenia pacjentów.
KR