Co oznacza równość w dzisiejszych realiach życia gospodarczego i społecznego? Jakie ma znaczenie dla zrównoważonego rozwoju? O tym m.in. rozmawiali 5 września podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu uczestnicy debaty pt. „Fokus na równość: mapowanie wyzwań i wyznaczanie nowych ścieżek”.
Równość – rozumiana jako zapewnienie grupom zagrożonym wykluczeniem równych szans na uczestnictwo w aktywnościach społecznych, gospodarczych, kulturalnych jest filarem sprawiedliwego i uczciwego społeczeństwa. I właśnie równości poświęcili uwagę uczestnicy debaty, w której wzięli udział: Przemysław Śmiałkowski – Wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego i ekspert Instytutu ESG; Marco Greco – Director of Development w organizacji Open For Business; Piotr Szumlewicz – przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
Moderatorem spotkania był David Chalmers – przewodniczący Komitetu Stosunków Międzynarodowych brytyjskiej partii Liberalni Demokraci.
Zapewnienie równości powinno być jednym z priorytetów działań państwa, ale także biznesu i organizacji społecznych – stwierdził David Chalmers, rozpoczynając debatę i prosząc jej uczestników o podzielenie się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami.
Edukacja i świadomość
– Równość jest rzeczywiście jednym z głównych filarów wszystkich demokratycznych społeczeństw – stwierdził Przemysław Śmiałkowski. W tym kontekście przedstawił wiedzę, doświadczenia i działania Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, a także opowiedział o pracy, jaką – właśnie na rzecz jednej z grup zagrożonych wykluczeniem – osób z niepełnosprawnością intelektualną – wykonują Olimpiady Specjalne Polska i globalny ruch Special Olympics. Reprezentant Fundacji podkreślał znaczenie działań edukacyjnych i budowania świadomości społecznej, które są niezbędną podstawą dla przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, płeć czy posiadane niepełnosprawności.
Podczas debaty wiceprezes Śmiałkowski zaprezentował ważne dane dotyczące postrzegania osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, opracowane w związku z prowadzonymi przez Fundację projektami: konkursem Pracodawca Godny Zaufania oraz Kongres ESG – Europa. Wynika z nich, że brak równości i bieda są jednymi z głównych priorytetów którymi powinny zająć się społeczeństwa. – Kwestia zwiększania równości związana jest ze stanem świadomości społecznej, to są takie tematy jak inkluzywność, są kwestie wieku i niepełnosprawności – mówił.
LGBTQ+ a dyskryminacja i psychika
– Miliony ludzi na całym świecie czuje się dyskryminowanymi ze względu na swoją tożsamość, stąd pracujemy na rzecz włączenia osób LGBTQ+ – oznajmił Marco Greco. Jak oznajmił, organizacja, którą reprezentuje dąży do przekonania świata biznesu o korzyściach płynących z włączania osób LGBTQ+, które opierają się na zasadzie równości i praw człowieka. Przykładem może być branża turystyczna, która może skorzystać z usunięcia dyskryminacji oraz bycia przyjazną LGBTQ+, co jest również okazją do promocji samych państw jako tolerancyjnych i otwartych.
Chodzi też o to, aby również pracodawcy stali się bardziej otwarci i inkluzywni, tak aby osoba z środowiska LGBTQ+ mogła swobodnie zmieniać miejsce pracy i miała w nim równe szanse. Marco Greco zauważył też, że osoby z środowiska LGBTQ+ są mniejszością prześladowaną w ponad 60 krajach świata nawet w myśl zapisów prawa. Dyskryminacja może wywoływać nawet problemy natury psychicznej. – W Polsce osoby LGBTQ+ odczuwają tę dyskryminację, co ma na pewno ogromny wpływ na ich problemy psychiczne – stwierdził Marco Greco.
Nierówności na rynku pracy
– Mnie jako działacza związkowego szczególnie interesują nierówności na rynku pracy – podkreślił Piotr Szumlewicz. Podkreślił, że należy odróżnić problem nierówności od problemu ubóstwa czy biedy, bo są społeczeństwa w których poziom ubóstwa jest relatywnie niski, a poziom nierówności wysoki. W takiej sytuacji nierówności również są patologią. Przewodniczący Szumlewicz przypomniał, że Polska jest państwem o jednym z najwyższych poziomów nierówności w UE, przede wszystkim z powodu nierówności majątkowych. W jego ocenie, dla liczących się polskich partii nierówność nie jest problemem, ale nie są one też problemem w skali międzynarodowej, co „jest dramatem dla całego świata”.
– Mówi się o wzroście PKB, walce ze zmianami klimatycznymi, migracji, lecz o nierówności mówi się bardzo niewiele – ubolewał przewodniczący. A tymczasem nierówności majątkowe i dochodowe wywołują wiele bardzo negatywnych skutków, takich jak poczucie frustracji biedniejszych części społeczeństwa, ale też takie skutki jak bulimia anoreksja, poczucie deklasacji, wyższy poziom przestępczości, niższe poczucie bezpieczeństwa, niższy poziom zaufania do władz, bardzo wysoki poziom histerycznej aspiracji, wysoki poziom blokad awansu społecznego, co łączy Polskę ze Stanami Zjednoczonymi.
Równość ponad granicami
– Jako partia polityczna jesteśmy dumni z naszych liberalnych wartości. Chodzi nam o równość wszystkich obywateli, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, LBGTQ+ – podkreślił David Chalmers. Jak wyjaśnił, Liberalni Demokraci uczynili wiele, aby aktywizować osoby z niepełnosprawnościami i kobiety w życiu politycznym. Partia ma też program wspierania proliberalnych działań podobnych ugrupowań w innych krajach, w tym na rzecz wybierania osób z środowiska LGBTQ+ do parlamentów.
Źródło: RaportCSR