9.4 C
Warszawa
czwartek, 19 grudnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Nowatorskie rozwiązania technologiczne są już dostępne dla polskich pacjentów

W Światowym Centrum Słuchu odbyły się trzy pionierskie operacje wszczepienia nowych implantów słuchowych. To kamień milowy w światowej otochirurgii.

Światowe Centrum Słuchu w podwarszawskich Kajetanach znalazło się wśród pierwszych na świecie ośrodków, w których przeprowadzono operację wszczepienia implantu ślimakowego. Polscy eksperci skorzystali z przełomowej technologii, której wykorzystanie stanowi znaczący krok w dziedzinie implantów słuchowych.

Tradycyjny system implantu ślimakowego składa się z dwóch głównych elementów. Zewnętrzny procesor dźwięku wykrywa dźwięki i przesyła je do implantu wewnętrznego, który jest umieszczony pod skórą. Taka budowa powoduje pewne ograniczenia – zewnętrzne procesory dźwięku bywają podatne na uszkodzenia, mogą powodować dyskomfort w codziennym użytkowaniu i są widoczne, co może zniechęcać niektóre osoby. System Mi2000 rozwiązuje te problemy, oferując całkowicie wszczepiane rozwiązanie, w którym cały system, w tym procesor dźwięku, jest dyskretnie umieszczony pod skórą – bez urządzeń zewnętrznych. Zdecydowanie poprawia to komfort pacjenta i jakość codziennej komunikacji międzyludzkiej.

Mi2000 całkowicie wszczepiony implant ślimakowy

– Wszczepienie systemu Mi2000 to dowód na to, że Polska medycyna jest nie tylko w stanie konkurować z najlepszymi na świecie, ale również wyznaczać międzynarodowe trendy w tej dziedzinie. Znaleźliśmy się, dzięki naszej pozycji w nauce i medycynie, w gronie zaledwie kilku jednostek z trzech krajów, gdzie są dostępne te urządzenia. Jednocześnie wszczepiliśmy po raz pierwszy na świecie to urządzenie pacjentowi z częściową głuchotą. Ten oryginalny program przedstawiłem po raz pierwszy na Międzynarodowej Konferencji w Nowym Jorku w 1997 r., a od 2000 r. prezentuję z zespołem wyniki leczenia z zastosowaniem kolejnych generacji urządzeń u coraz liczniejszej grupy pacjentów. Dotychczas zoperowałem największą grupę pacjentów na świecie z tym schorzeniem, rozszerzając wskazania dla setek tysięcy podobnych pacjentów. Cieszę się, że polscy pacjenci po raz kolejny mają dostęp do najnowszych technologii jako jedni z pierwszych na świecie. Jestem przekonany, że po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu rejestracji ta technologia znajdzie szerokie zastosowanie i przyczyni się do znacznej poprawy jakości życia wielu pacjentów na całym świecie – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii I Patologii Słuchu w Kajetanach.

SENTIO – implant słuchowy ucha środkowego

Polska jest trzecim krajem na świecie, po USA i Niemczech, gdzie przeprowadzano operację wszczepienia tego implantu. To jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w tym obszarze – światową certyfikację otrzymał w lipcu 2024 r.

– Podczas operacji wszczepiliśmy implant słuchowy typu SENTIO osobie cierpiącej od urodzenia na niedosłuch w prawym uchu oraz wrodzony niedorozwój ucha środkowego i zewnętrznego – mikrocję z atrezją przewodu słuchowego zewnętrznego. Takie wady, jak częściowy, wrodzony, całkowity niedosłuch lub częściowy brak małżowiny usznej oraz znaczne zwężenie lub całkowite zarośnięcie czy niewytworzenie przewodu słuchowego powodują, że pacjent nie mógł korzystać z wielu dotychczasowych klasycznych aparatów słuchowych – powiedział prof. Piotr H. Skarżyński.

W poprzedzającym operację procesie kwalifikacji przeprowadzono symulację działania tego typu implantu słuchowego, wykorzystując kostny aparat zamontowany na miękkiej opasce. Dzięki temu jeszcze przed operacją pacjent mógł usłyszeć dźwięki i samodzielnie ocenić przyszłe korzyści. – Co szczególnie ważne dla polskich pacjentów, ten nowy typ implantu będzie dostępny w ramach pełnej refundacji NFZ. Od kilkunastu lat staramy się, aby najnowsze rozwiązania były właśnie w ten sposób szeroko dostępne – otrzymują oni taką możliwość również jako jedni z pierwszych na świecie – podkreślił prof. Henryk Skarżyński.

OSIA, system trzeciej generacji

System OSIA trzeciej generacji to aktywny przezskórny system słuchowy działający na zasadzie przewodnictwa kostnego, który wykorzystuje stymulację piezoelektryczną do przesyłania dźwięku przez kość ucha środkowego do ucha wewnętrznego. – Zastosowana technologia pozwala na uzyskanie większej mocy dla wysokich częstotliwości w porównaniu z innymi urządzeniami na przewodnictwo kostne. Dzięki temu przetwornik nowego implantu jest wyjątkowo czuły dla wysokich częstotliwości, co umożliwia pacjentowi dobre rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu. Dodatkową zaletą tego systemu jest nowa technologia magnesów, która umożliwia wykonanie badania MRI o mocy 1,5 i 3 T, bez konieczności usuwania implantu, co do tej pory stanowiło poważne ograniczenie dla wielu pacjentów – powiedział prof. Artur Lorens z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Jesteśmy jednym ze starzejących się społeczeństw świata. Z roku na rok rośnie liczba seniorów z takimi zaburzeniami słuchu, spotykamy też coraz więcej dzieci, którym dotychczas nie mogliśmy skutecznie pomóc. – Operację przeprowadziliśmy u pierwszego w Polsce dziecka dotkniętego niedosłuchem przewodzeniowym, wynikającym z przewlekłego perlakowego zapalenia ucha środkowego z destrukcją błony bębenkowej i łańcucha kosteczek słuchowych. Dziecko w kilku ośrodkach przeszło już wiele operacji. Trudne warunki anatomiczne nie pozwalały wcześniej na zastosowanie innych aktywnych implantów słuchowych, wykorzystujących kostne przewodnictwo dźwięku – mówi prof. Piotr H. Skarżyński.

KR

Najnowsze