19.7 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Leasing rozwija skrzydła

Leasing pozostaje jedną z najpopularniejszych form finansowania w polskich przedsiębiorstwach. Branża odnotowała wzrost o 19,7 proc. (r/r) w I połowie 2018 r. Jak wynika z danych przedstawionych przez Związek Polskiego Leasingu (PZL) wzrost w Polsce utrzymuje się powyżej europejskiej średniej.

 W raporcie „Rynek Leasingu w I połowie 2018 r”. PZL podaje, że po pierwszym półroczu 2018 r. branża sfinansowała inwestycje polskich firm o wartości 38,9 mld zł. Najpopularniejszym i stale rosnącym segmentem rynku są inwestycje w ruchomości, których dynamika osiągnęła ponad 20 proc. wzrostu r/r. Najczęściej finansowanymi pojazdami w ten sposób są samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t, które stanowią prawie połowę finansowanych leasingiem środków.

– Branża leasingowa ma coraz większy wpływ na tworzenie PKB w Polsce. Relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor leasingowy do łącznego PKB w Polsce była na koniec 2017 na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych krajach europejskich. Nasze prognozy mówią o wzroście tego wskaźnika z 3,4 do blisko 4 proc. na koniec tego roku – powiedział Andrzej Krzemiński, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

Popularność leasingu zwiększa też konkurencyjność firm, które stawiają na coraz nowsze produkty finansowe. Założony w 2016 r., znajdujący się w czołówce firm leasingowych Alior Leasing, stawia np. na kompleksowe rozwiązania z nową usługa Alior Stróż. Oprócz finansowania zakupu pojazdu firma w pakiecie oferuje ubezpieczenia (OC/AC, NNW, assistance), asystenta GPS czy zniżkę przy zakupie opon. W ten sposób Alior Leasing chce dotrzeć do nowych klientów, konkurując nie tylko ceną, ale zakresem usług. Zdaniem Polskiego Związku Leasingu pod koniec 2018 r. rozwój branży wyniesie 22,7 proc. wzrostu, a finansowanie może przekroczyć 83 mld zł. Równocześnie europejska Federacja Leaseurope podała, że w zeszłym roku branża leasingu w Europie rosła o prawie 10 proc. r/r. W tym okresie Polscy leasingodawcy nie mogli narzekać na rozwój, który przekroczył europejską średnią i wynosił ok. 15,7 proc.

Najnowsze