24.8 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca 2024

Mundurowi do podwyżki

Rząd ma wprowadzić zmiany w przepisach

Wszystko wskazuje na to, że protest policjantów, strażaków i pograniczników zakończył się sukcesem. Rząd ma wprowadzić zmiany w przepisach tak, że możliwe będą szybsze emerytury, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i nadgodziny.

Zasadnicza część zmian zostanie wprowadzona od 2019 r. Przede wszystkim całkowicie płatne będą nadgodziny. Dzisiaj za dodatkową pracę płace otrzymują jedynie strażacy, i to w niepełnym wymiarze, bo jedynie 60 proc. Reszta mundurowych obecnie musi zadowolić się odbiorem czasu wolnego za wypracowane wcześniej nadgodziny. Zmianie ulegnie też sposób przechodzenia na emeryturę. O ile dziś trzeba ukończyć 55 rok życia, to po zmianach trzeba będzie mieć 25 lat służby, by uzyskać uprawnienia emerytalne.

Kolejnym ustępstwem jest sprawa wynagrodzenia otrzymywanego podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim. Przywrócony ma zostać, zlikwidowany w 2014 r. przywilej służb mundurowych polegający na tym, że osoby, które pełniąc służbę, ryzykują swoim życiem i zdrowiem otrzymywały na zwolnieniu 100 proc. poborów. W zamian za to wszyscy funkcjonariusze mieli otrzymywać 80 proc. uposażenia.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze