12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Niedziele jednak handlowe?

Możliwe korekty ustawowe

Pod znakiem zapytania stoi zakaz handlu w niedziele. Minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz podczas jednego z wywiadów stwierdziła wprost, że „są możliwe korekty ustawowe”.

– Nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się decyzji wcześniej podjętych. Tu mamy pewne bazowe dane – powiedziała Emilewicz. Wydaje się także, że zwolennikiem zmian we wprowadzonym zakazie (w 2019 r. sklepy mają być czynne tylko przez jedną niedzielę w miesiącu, w 2020 r. w ogóle nie będzie takiej możliwości) jest premier Mateusz Morawiecki.

– Dokonujemy przeglądu tego, jaki wpływ ta ustawa miała na większe, mniejsze sklepy, sklepy rodzinne, a przede wszystkim na ludzi: jakie są ich preferencje, czego oczekują – powiedział szef rządu. Z ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych wynika, że na obowiązującym od marca 2018 r. najbardziej straciły niewielkie, rodzinne sklepy. Spada także poparcie Polaków dla wprowadzonego zakazu: w grudniu jego zwolennikami było tylko 28 proc. osób badanych przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze