e-wydanie

1.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Maciej Radziwiłł doceniony na Litwie

Krzyż Oficerski Orderu za Zasługi wobec Litwy

Maciej Radziwiłł, przedsiębiorca, filozof, założyciel Fundacji Trzy Trąby został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu za Zasługi wobec Litwy. Nasi sąsiedzi docenili go za pielęgnowanie litewsko-polskich więzi kulturalnych oraz wspieranie Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Wyróżnienie zostało przyznane z okazji obchodów 101. rocznicy niepodległości Litwy. Macieja Radziwiłła odznaczyła prezydent Dalia Grybauskaitė. Tego dnia wysokie odznaczenia od litewskiego rządu otrzymali też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i nuncjusz stolicy apostolskiej Pedro López Quintana.

Maciej Radziwiłł kontynuuje spuściznę Rodu Radziwiłłów, ich wkład w kulturalny, ekonomiczny i polityczny rozwój dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz umiejętność łączenia polskiej i litewskiej racji stanu. Od wielu lat wspiera rożne przedsięwzięcia naukowe i kulturalne w Polsce i na Litwie. Zdecydowana większość z nich jest związana z pielęgnowaniem wspólnej historii. Fundacja Trzy Trąby, którą w 2017 r. założył Radziwiłł przygotowuje obecnie, przy udziale blisko 10 polskich muzeów, wielką wystawę pamiątek radziwiłłowskich. Będzie ona otwarta w 2019 r. w Pałacu Wielkich Książąt w Wilnie.

Fundacja Trzy Trąby w ostatnim czasie m.in. reaktywowała ponad 100-letnią manufakturę majoliki w Nieborowie, założoną pod koniec XIX w. przez ówczesnego właściciela – Michała Piotra Radziwiłła. Wspiera również darowiznami Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum w Nieborowie. We współpracy z tym ostatnim muzeum, w 2018 r., fundacja zorganizowała wystawę ponad 140 cennych obiektów należących do rodziny Radziwiłłów, a we wrześniu wystawiła operę Fausta wg Antoniego Radziwiłła. Na czerwiec br. Fundacja Trzy Trąby wspólnie z Muzeum w Nieborowie zaplanowała otwarcie wystawy dotyczącej Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich, obraz który został znaleziony przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego i ofiarowany Janowi III Sobieskiemu po Wiktorii Wiedeńskiej w 1683 r.

Najnowsze